Tüysüz Şeftali Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tüysüz Şeftali Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tüysüz şeftali ana vatanı Çin olduğu düşünülmektedir. Tüysüz şeftali dünyaya da buradan yayıldığı tahmin edilir. Bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesi olan tüysüz şeftali gülgiller familyasından olan bir meyvedir. Eski çağlarda şeftali Çin'de uzun yaşamanın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak bilinmekteydi. Ortalama olarak ömrü 30 yıl olan şeftali ağacı 2 metreyle 2,5 metre uzunlukta olup ılıman iklimlerde yetişir. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde ve Bursa ilinde üretimi yapılır. Dünya genelinde Türkiye şeftali üretiminde ülkeler arasında 6. Sırada yer alır. Tüysüz şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A vitamini ve B vitamini içermektedir. Magnezyum minerali, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan tüysüz şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir.

Tüysüz Şeftali Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminde etkili olduğu bilinen tüysüz şeftali bağırsakların çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önlemektedir. Bağırsak kurtlarını engellemekte ve var olan bağırsak kurtlarının bağırsaklardan atılmasını sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının kısa sürede tedavi edilmesinde faydalı olmaktadır ve idrar yollarında etkili temizleme gerçekleştirir. İdrar yollarından ve böbreklerdeki kum ve taşların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Kanda biriken toksinlerin vücuttan atılmasına olanak sağlar ve kanı temizler.
  • Tüysüz Şeftali Sindirim Sistemine Faydası: Tüysüz şeftali içerisinde bulunan bileşenler sayesinde böbreklerin çalışmasına ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemesiyle hazmı kolaylaştırmaktadır. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorunları için birebir etki oluşturur. Böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasına olanak sağlar aynı zamanda böbrekte taş ve kum oluşumunu önlemesi konusunda etkili olmaktadır.
  • Tüysüz Şeftali Kanser Hastalığında Faydası: Tüysüz şeftali bioflavonoid ve özellikle de karotenoid açısından zengin olan bir meyvedir. Tüysüz şeftali hücrelerin hasar görerek kanserin yayılmasını engeller. Bunun yanı sıra tüysüz şeftali tüketimi ağız sağlığının korunmasına olanak sağlar.
  • Tüysüz Şeftali kalp Sağlığı İçin Faydası: Tüysüz şeftali kalp sağlığı için çok önemli olan potasyum ve lif içerir. Tüysüz şeftali içerisinde bulunan lifler kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve bundan dolayı kalp sağlığına olumlu olarak fayda sağlar.
  • Tüysüz Şeftali İyi Bir Antioksidandır: Tüysüz şeftali antioksidanlar açısından iyi bir besin kaynağı olarak bilinir. Özellikle de güneş ışığına maruz kaldığınızda oluşan serbest radikaller karşı bünyeyi korur. Zararlı güneş ışınlarının etkisini en aza indirir. Bunun haricinde antioksidanlar vücudu diğer farklı hastalıklara karşı da korumaktadır.
  • Tüysüz Şeftali Dokulara Faydası: Tüysüz şeftalinin içerisinde bulunan C vitamini dokuların sağlığı için hayati önem taşır. Bunun haricinde dokularda meydana gelen travma sonrasında süreçte dokuların hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Şeftalinin içermiş olduğu askorbik asit bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kıkırdak ve kemikleri onarmada yardımcıdır.
  • Tüysüz Şeftali Sindirim Sistemine Faydaları: Tüysüz şeftali, kabızlık problemine karşı iyi gelmektedir. Zengin miktarda potasyum içeriğinden dolayı metabolizmadaki pH dengesini arttırır ve bu dengeyi sağlıklı bir seviyede tutar. Bunun yanı sıra karbonhidrat sindirimine yardımcı olmaktadır.
  • Tüysüz Şeftali Kilo Vermede Faydası: Tüysüz şeftali kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Düşük kalorili bir meyve çeşidi olduğundan dolayı fazla kalori içermez. 100 gram şeftalide sadece 44 kalori vardır. Bunun haricinde tok tutma özelliği sağlar.
  • Tüysüz Şeftali Kemik Sağlığına Faydası: Aşırı miktarda A vitamini eksiği özellikle de kemik hastalıklarına yakalanmaya neden olmaktadır. Bol miktarda A vitamini içeren tüysüz şeftali genel olarak yaşlılığa bağlı ortaya çıkacak kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Tüysüz Şeftali Kan Basıncına Faydası: Bir şeftali ortalama olarak 285 miligram civarında potasyum içermektedir. Potasyum kan basıncını dengelemesi için önemli bir maddedir. Fakat yüksek potasyum alındığında böbrek hastaları ve yaşlı insanlar için zararlı olmaktadır. Bundan dolayı tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Şeftali Kaç Kalori?

Şeftali Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeftali Faydaları ve Kullanımı

Şeftali Faydaları ve Kullanımı

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Aşılama Aşı Nasıl Yapılır?

Şeftali Aşılama Aşı Nasıl Yapılır?

Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı

Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı

Şeftali Likörü Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Likörü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Şeftali Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Şeftali Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Çayı Tarifi ve Malzemeleri