Şeftali Besin Değeri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şeftali Besin Değeri?

Şeftali besin değeri, ve lif oranı bakımından yüksek bir gıdadır. Yaz aylarında yemeklerinin yanından içilen soğuk bir şeftali kompostosu ne kadar güzel olmaktadır. Aynı zamanda yazdan alıp hazırladığınız şeftalileri, kışın da komposto yapabilirsiniz. Şeftalinin besin değerlerinden iki mevsimde de faydalanmış olursunuz. Şeftalinin en iyi dönemi haziran ve ağustos ayları dönemidir. Şeftalinin kabuğundan hoşlanmayan birçok insan mevcuttur. Hatta alerjisi olan. Tabi ki bunlar istisnai durumlar. Ancak günümüzde artık insanlar bu tür reçel, komposto ya da benzeri üretimler yapmamaktadır. Daha doğrusu yetişen yeni kuşaklar. Oysaki bu kültürü kaybetmesek ne kadarda güzel olacak. Şeftalinin besin değeri tablosu aşağıdaki gibidir.

Besin değerleri
  • Kalori: 39 kcal
  • Kolesterol: 0 mg
  • Lif: 1.5 gr
  • Vitamin A: 326 ıu
  • Vitamin C: 6.6 mg
  • Potasyum: 190 mg
  • Magnezyum: 9 mg
  • Kalsiyum: 6 mg
Kolesterol sorunu olanların gördüğü gibi kolesterol oranı olmayan bir besin. İçeriğindeki potasyum miktarı oldukça tatminkar derecede. Potasyum vücut sağlığımız için çok önemli bir mineraldir. Potasyum sodyum ile işlev görerek vücuttaki su dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Yiyeceklerden vücuda aldığımız besinlerin düzgün bir şekilde taşınması için yardımcı olur. Sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu şekilde el, kol, bel vb. Bütün sinir sistemimizden beyne gelen iletilerin daha sağlıklı ulaşmasını sağlar. Tansiyon problemi olanlar ya da tansiyon rahatsızlığından korunmak isteyenler yeterli ölçüde tükettiklerinde desteğini göreceklerdir.

Şeftali besin değerleri içerisinde en değerlisi diyebileceğimiz potasyum minerali aynı zamanda kalp damar sağlığımız için de çok büyük önem taşır. Zihinsel fonksiyonları destekleyen potasyum, zihin yorgunluğu ya da zihinsel stres gibi durumlarla başa çıkmamıza yardımcı olur. Potasyum aynı zamanda vücuda sigara, alkol gibi zararlı etkenlerle gelen toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Fazla potasyum alındığında kusma, ishal ve kalp ritminde bozukluk görülebilir. Şeftali besin değerleri içerisindeki bir diğer önemli vitamin A vitaminidir. A vitamini, göz sağlığımız için çok önemlidir. Aynı zamanda dokuların sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar ve bağışıklık sistemini korur. Antioksidan etkisi sağlayarak hücreleri kanser ve benzeri hastalıklara karşı korur. Anne karnındaki bebeklerin gelişim sürecinde çok önemlidir. Şeftali sevmeyen çocukları şeftali besin değerlerinden faydalandırmak için meyvenin reçelini, kompostosunu vb. Mamullerini yapabilirsiniz. Bu şekilde ürünü çeşitli şekillerde tüketmiş olursunuz.

Şeftali Besin Değeri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şeftali Kaç Kalori?

Şeftali Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeftali Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şeftali Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Kışlık Şeftali Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Çeşitleri Nelerdir?

Şeftali Çeşitleri Nelerdir?

Şeftali Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şeftali Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Şeftali Fidanı Ekimi ve Bakımı

Şeftali Fidanı Ekimi ve Bakımı