Şeftali Çayı Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Şeftali Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali çayı, Çin kökenli şeftalinin içinde barındırdığı çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde terapötik özelliklere sahip bir içecektir. Şeftalinin taze veya kurutulmuş yaprakları bitkisel çay olarak kullanılmaktadır ve günümüzde şeftali çayı, sıcak veya soğuk olarak sıkça tüketilmektedir. Soğuk şeftali çayı son dönemlerde oldukça popüler bir içecek haline gelirken, şeftali çayı sıcak veya soğuk olarak tercih edilebilir.

Şeftali Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle geniş bir cezvenin içerisine 1 su bardağı su ekleyerek kaynatın. Kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı şeftali çayı yapraklarını ekleyin ve bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika daha kaynatın. Hazırladığınız çayı süzgeçten geçirerek sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bu karışımın içerisine şeker veya bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Soğuk Şeftali Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tencerenin içerisine 4 su bardağı su ilave edip kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 6 tane şeftaliyi dilimleyerek ekleyin ve tencerenin altını kısarak yaklaşık 50 dakika kadar kaynatın. Hazırlamış olduğunuz karışımı 1 saat kadar dinlendirdikten sonra içerisine demlenmiş çay ekleyin ve buzdolabında beklettikten sonra soğuk olarak tüketin.

Şeftali Çayının Faydaları Nelerdir?

Sindirim Problemleri

Şeftali çayının içinde bulunan potasyum ve lifler, karaciğer ve böbreklerin görevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlar ve bu durum bir takım sağlık problemlerinden kurtulmamıza yardımcı olur. Mide ülseri, kabızlık, kolit ve gastrit gibi birçok kişinin şikâyet ettiği sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına engel olur ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak toksik atıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu durum da sindirim sisteminin daha sağlıklı hale gelmesine katkıda bulunur.

Bağışıklık Sistemi

İçerisinde C vitamini, çinko ve askorbik asit bulunan şeftali çayı, antioksidan etkisi sayesinde vücutta bulunan yaraların iyileşmesini sağlar ve soğuk algınlığı, ishal gibi rahatsızlıkları giderir. Enfeksiyonlara karşı mücadele eder ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Kanser

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta serbest dolaşan radikallerin birleşerek tümör oluşturmasına engel olur ve bu durum kanser oluşumunu ortadan kaldırır. Ayrıca, akciğer kanseri riskini azaltır ve kalp hastalıkları riskini engellemesine yardımcı olur. Göz sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kalsiyum ve fosfor içermesi bakımından kemiklerin güçlenmesini sağlar. Stres ve kaygı bozukluğu problemlerinde rahatlama sağlar. İçerdiği doğal şekerler sayesinde kalori ve yağ oranının düşük olması kilo vermeye yardımcı olur. Uykusuzluk, yüksek tansiyon, bronşit ve öksürük gibi problemlerin azaltılmasında da oldukça etkilidir.

Düzenli olarak tüketildiğinde birçok sağlık faydası sağlayan şeftali çayını, sıcak veya soğuk olarak günde 1 bardak içmek yeterli olacaktır. Ancak, aşırı tüketimi bu çayın faydalarından ziyade zararlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, şeftali çayını dengeli ve ölçülü bir şekilde tüketmek önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Taceddin

12 Temmuz 2024 Cuma

ޞeftali çayının sindirim problemlerine iyi geldiğini okudum, mide ülseri ve kabızlık gibi sorunlarım var. Bu çayı düzenli olarak tükettikten sonra gerçekten faydalarını gören var mı? Ayrıca, soğuk şeftali çayı hazırlarken şeftalilerin ne kadar küçük dilimlenmesi gerektiği konusunda bir öneriniz var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Taceddin,

Şeftali çayının sindirim problemlerine iyi geldiği biliniyor ve mide ülseri ile kabızlık gibi sorunlarda faydalarını gören birçok kişi var. Ancak her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için etkiler kişiden kişiye değişebilir. Şeftali çayını düzenli tüketerek sen de olumlu sonuçlar alabilirsin, ama herhangi bir yan etki veya rahatsızlık hissedersen kullanmayı bırakmanı ve bir sağlık profesyoneline danışmanı öneririm.

Soğuk şeftali çayı hazırlarken şeftalileri küçük dilimlemek aromanın daha hızlı çıkmasını sağlar. Şeftalileri ince dilimleyip ya da küçük küpler halinde doğrayarak kullanabilirsin. Bu şekilde şeftalinin tadı çaya daha iyi geçecektir. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şeftali Kabız Yapar mı?

Şeftali Kabız Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeftali Aşılama Aşı Nasıl Yapılır?

Şeftali Aşılama Aşı Nasıl Yapılır?

Şeftali Çekirdeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şeftali Çekirdeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şeftali Fidanı Ekimi ve Bakımı

Şeftali Fidanı Ekimi ve Bakımı

Yassı Şeftali Tarifi ve Malzemeleri

Yassı Şeftali Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şeftali Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Şeftali Budama Nasıl Yapılır?

Şeftali Budama Nasıl Yapılır?