seftali.gen.tr https://www.seftali.gen.tr Şeftali, Şeftali Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, seftali.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sat, 19 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Rüyada Şeftali Soymak https://www.seftali.gen.tr/ruyada-seftali-soymak.html Fri, 16 Nov 2018 17:18:02 +0000 Rüyada şeftali soymak, umudunu yitirdikten ardından özlediği güce, destek alarak gözlediği ek olarak sıhhatli bir yaşama, sıkıntıdan sonra kavuştuğu harika bir geleceğe, cefa ile beraber aradığı daha fazla iyi getiriye, Rüyada şeftali soymak, umudunu yitirdikten ardından özlediği güce, destek alarak gözlediği ek olarak sıhhatli bir yaşama, sıkıntıdan sonra kavuştuğu harika bir geleceğe, cefa ile beraber aradığı daha fazla iyi getiriye, sağlığa, fenalığını saklayan amire, cefa ile beraber kavuştuğu servete, ümitsizlikten ardından doğruluk ettiği onura, yenilgiden ardından düşlediği varlığa, cefa ile beraber hasret duyduğu temiz rızka, verdiği uğraşların nihayetinde beklediği ek olarak iyi getiriye, sıkıntıya düşerek ele geçirdiği rahatlığa, çözümü kolay olmayan bir problemle yüzleşmeye olarak yorumlanabilmektedir. 

Rüyada şeftali soymak görülürse düşü gören bireyin sıkıntı çekerek doğruluk ettiği mutluluğa, kısa zaman içerisinde öğrenilecek müjdeli  bir havadis öğrenmeye, ikili ilişkilerde mutluluğa, çektiği zorlukların meyvesini alarak gözlediği servete, musibetle düşlediği toplanmış mala, zahmetle beraber özlediği toplanmış mala, cefa çekerek doğrulukla elde edilen nimetlere, zorluklarla ümit ettiği hünere, verdiği uğraşların nihayetinde ele geçirdiği beceriye, bir kaç zaman içerisinde alınacak iyi gelişme haberlerine, zahmet çektiği konuların meyvesini alarak aradığı şerefe, sorunları aşarak eriştiği şöhrete anlamını taşır. 

Rüyada Şeftali Soymak, bireyin çaba verdiği ve uzunca zaman süresince uğraştığı bir işte beklentisinin üstünde başarıya ulaşacağına, bununla beraber bu işin getirilerinden uzunca zaman faydalanacağına işarettir. Şeftali soyduğunu görme, tespit edecek ve kafa kurcalayan bir konuda düşü gören bireyin meçhul bir gerçeği ortaya çıkaracağına ve bu konu konusunda öbür kişilerden de dayanak göreceğine yorumlanır. Fakat bu vaziyette gerçeğin ortaya çıkması mukassi ve kolay değil bir aşama sonucu olarak olacaktır. 

Rüyada şeftali soymak tabiri, yakın birine kefil olmaya, Geçmiş zamanda işlenen günahlardan her geçen gün arınmaya, hayırlı getiriye, izzet ve ikbale olarak yorumlanmaktadır. Bir şeyden pay sahibi olmaya, sıkıntısız bir dünya mertebesine ulaşmaya, ifade edilecek meydana gelen hayırlara delil sayılır. Dertlere takat aramaya, işlerinizin yolunda gideceğine, korkudan emin olmak olarak deyim edilir. Rüyada şeftali soymak, hükümet büyüklerinden gelebilecek olan hayra, huzur verici arkadaşlığa, geçimin kolay olmasına, ulu mertebeye erişmeye yorumlanır. Meyve soymak ayriyeten hayır ve menfaate, harika hayallerin peşinden koşmaya, mazhar-ı gufrana halinde deyim edilir. Hayırlı ve bol eşya kazancına, ilim irfan ile içli dışlı olmaya, aşk ve muhabbete yorulduğunu söyleyebiliriz.
]]>
Şeftali Çayı https://www.seftali.gen.tr/seftali-cayi.html Fri, 16 Nov 2018 19:42:06 +0000 Şeftali Çayı, Ana vatanı Çin olarak bilinen şeftali içerisinde bulunan birçok vitamin nedeni ile terapotik özelliği sahip olan bir meyvedir. Bu meyvenin taze ya da kurutulmuş yaprakları bitkisel çay olarak kullanılmaktadır ve g Şeftali Çayı, Ana vatanı Çin olarak bilinen şeftali içerisinde bulunan birçok vitamin nedeni ile terapotik özelliği sahip olan bir meyvedir. Bu meyvenin taze ya da kurutulmuş yaprakları bitkisel çay olarak kullanılmaktadır ve günümüzde şeftali çayı, sıcak ya da soğuk olarak oldukça sık tüketilmektedir. Soğuk şeftali çayı son günlerde oldukça tercih edilen içecekler arasında yer alırken şeftali çayı ise, soğuk ya da sıcak olarak tercih edilebilir. 

Şeftali çayı hazırlanışı

Öncelikle geniş bir cezvenin içerisinde 1 su bardağı su ekleyerek kaynattıktan sonra kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı şeftali çayının yapraklarını ekleyin ve bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika kadar daha kaynattıktan sonra hazırladığınız çayı süzgeçten geçirerek sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bu karışımın içerisine şeker ya da bal ile karıştırarak da tercih edebilirsiniz.

Soğuk şeftali çayı hazırlanışı

Bir tencerenin içerisine 4 su bardağı su ilave edip kaynattıktan sonra kaynayan suyun içerisine 6 tane şeftaliyi dilimleyerek ilave edin ve tencerenin altına kıstıktan sonra yaklaşık 50 dakika kadar kaynamaya bırakın. Hazırlamış olduğunuz karışımı 1 saat kadar dinlendikten sonra içerisinde demlenmiş çayı ekleyin ve buzdolabına beklettikten sonra soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Şeftali çayının faydaları

Sindirim problemleri, şeftali çayının içinde bulunan potasyum ve lifler karaciğer ve böbreklerin görevlerini olduğundan daha iyi yerine getirilmesini sağlar ve bu durum birtakım sağlık problemlerden kurtulmamızı sağlar. Mide ülseri, kabızlık, kolit ve gastrit gibi birçok kişinin şikayet ettiği sindirim problemlerin ortaya çıkmasına engel olur ve bununla beraber bağırsak hareketlerini toksik atıkları ortadan kaldırıp kolaylaştırır bu durum da sindirim sisteminin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi, içerisinde C vitamini, çinko ve askorbik asit bulunan şeftali çayı antioksidan etkiye sahip olması nedeniyle vücutta olan yaraların iyileşmesini sağladığı gibi soğuk algınlığı ve ishal gibi rahatsızlıkları giderir. Enfeksiyonlara karşı mücadele eder ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Kanser, içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta serbest dolaşan radikallerin birleşerek tümörü oluşturmasına engel olur ve bu durumda kanser oluşumunu ortadan kaldırır. Bu faydalarının yanı sıra akciğer kanseri riskini azaltır kalp hastalıkları riskini engellenmesine yardımcı olur. Göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır, kalsiyum ve fosfor içermesi bakımından kemiklerin güçlenmesini sağlar, stres ve kaygı bozukluğu problemlerinde rahatlama sağlar, içinde bulunan doğal şekerler sayesinde kalori ve yağ oranının düşük olması sayesinde kilo vermeye yardımcı olur, uykusuzluk yüksek tansiyon, bronşit ve öksürük gibi problemlerin azaltılmasında oldukça etkilidir.

Sağlığa birçok faydası olan şeftali çayının faydasını görebilmek için bu çayı düzenli olarak içmenizde fayda vardır. Hazırladığınız şeftali çayını sıcak ya da soğuk olarak günde 1 bardak içmek yeterli olacaktır. Olması gerektiğinden fazla şeftali çayının tüketilmesi bu çayının faydalarından daha çok zararlarının ortaya çıkmasına neden olacağı unutulmamalıdır.
]]>
Şeftali Turşusu https://www.seftali.gen.tr/seftali-tursusu.html Sat, 17 Nov 2018 09:30:22 +0000 Şeftali Turşusu, Turşu çeşitli birçok sebze ile meyvenin salamura ismi verilen asitli ve tuzlu çözelti içinde bir müddet bekletilerek uzun zaman muhafaza edilebilecek hale getirilmesidir. Turşu genellikle kırsal alanda kış mevsi Şeftali Turşusu, Turşu çeşitli birçok sebze ile meyvenin salamura ismi verilen asitli ve tuzlu çözelti içinde bir müddet bekletilerek uzun zaman muhafaza edilebilecek hale getirilmesidir. Turşu genellikle kırsal alanda kış mevsimine hazırlığın en önemli kısmıdır. Ortaya çıkan enfes tada turşu denir. Turşu arkaik kültüründe ilk defa topraktan yapılan büyük boy küpler içine kurulurdu. Turşunun ticari olarak kullanıldığı antik çağlarda ahşaptan yapılan kaplar içinde saklandığı ve taşındığı görülmek ile beraber ahşap ile asidin reaksiyonları sebebi ile kalıcı olarak daima toprak kaplar kullanılırmış. Günümüzde ise toprak kapların yerini paslanmaz tenekeler, plastik kaplar ve cam kavanozlar almıştır. Turşunun özellikle de Türklerde yeri oldukça büyüktür ilk kezde Türkler tarafından yapılmıştır Türkiye'de geleneksel olarak turşu adına Ankara Çubuk ilçesinde festivaller düzenlenmiştir. Çubuk belediyesi ''Çubuk Turşusu'' adına patent almıştır. Gataroks meyve ile sebzeler sıkı yapıda olduklarından  dolayı turşu yapmaya çok daha uygundur. Turşusu kurulabilen meyve ile sebzeler içinde lahana, elma, salatalık, ayva, biber, pancar, yeşil domates, acur, yaban eriği bulunmaktadır. Turşunun vurulduğu kap içine maydanoz, defne yaprağı, dere otu, sarımsak, çekilmemiş karabiber ve limon gibi bazı malzemeler turşuya güzel bir aroma vermek amacı ile konmaktadır. 

Şeftali Turşusu İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı kadar salamura tuzu 
 • Üç, dört tane şeftali
 • İki su bardağı kadar elma sirkesi
 • Dört tane sarımsak bıçağın yan tarafı ile çatlatılmış
 • Üç yemek kaşığı kadar demirhindi suyu
 • İki tane kırmızı acı biber
 • Bir, iki taze sıkılmış limonun suyu
 • Üç sap taze nane
 • Bir bölü iki çay bardağı kadar kişniş otu
 • Yarım kaşık melek otu tohumu
 • Yarım çay bardağı zerdeçal
 • Yarım çay bardağı çörek otu

Şeftali Turşusu Yapılışı

Öncelikle sirke uygun bir kap içerisine alınır ve sirkenin üstüne tuz, yıkanıp süzülen tohumlar ile zerdeçal ilave edilir. Daha sonra kaynatılmadan ısıtılır. Şeftaliler dörde bölünerek üstüne yarım limon suyu sıkılarak iyice karıştırılır. Demirhindi suyunu yapmak için demirhindiyi bir bardak içine alın ve üstüne kapatacak kadar içme suyu ilave edin. Bir müddet beklettikten sonra bu karışımı bir tülbentten geçirin. Bu suyu da daha önceden ısıtmış olduğunuz sirke içine ilave edin. Daha sonra mutlaka steril etmiş olduğunuz kavanozların en altına acı biber, sap nane ve sarımsağı atın üstüne de dilimlediğiniz şeftalileri yerleştirin. Kavanozun en üstüne de arta kalan biber, nane ve sarımsak bırakılır. Daha önceden ısıtmış olduğunuz sirkeli su meyvelerin üstünü kapatacak şekilde doldurulur ve ağzı sıkıca kapatılır. Enfes şeftali turşusu en geç bir hafta sonra et yemekleri ve pilavın yanında sunulur.

Afiyet Olsun. 

]]>
Şeftali Budama https://www.seftali.gen.tr/seftali-budama.html Sat, 17 Nov 2018 09:52:59 +0000 Şeftali budama, şeftali yetiştiriciliği yapanlar açısından kaliteli ve bol miktarda ürün alınmasına yardımcı işlemlerden biridir. Eğer şeftali budama yapılmadığı takdirde ağaçlarda düzensiz taç gelişimi, verimin fazla Şeftali budama, şeftali yetiştiriciliği yapanlar açısından kaliteli ve bol miktarda ürün alınmasına yardımcı işlemlerden biridir. Eğer şeftali budama yapılmadığı takdirde ağaçlarda düzensiz taç gelişimi, verimin fazla olması yüzünden dallarda kırılma, meyvelerin kalitesiz ve küçük olması, dallanmanın sık oluşu yüzünden içteki dalların ışık alamaması, ürünün bir yıl olması diğer yılda olmaması gibi sorunlar yaşanır. Bu nedenle budama şeftali yetiştiriciliği açısından karlılık oranını arttıran, önemli bir bakım önlemidir. Şeftali budama tüm meyve ağaçlarında olduğu gibi dal seyreltme, dal kesme, dal eğme, dalların açılarında genişletme, daraltma, uç alma gibi işlemleri kapsar.

Şeftali budama neden yapılır
 • Fidan dikiminde kök ve gövde arasındaki dengenin sağlanması
 • Şeftali ağaçlarına istenen şeklin kolayca verilmesi
 • Ağaçların sürgün oluşumunu ve meyve verimini dengelemek
 • Dal çıkarma yoluyla meyvelerin seyreltilmesi
 • Ürünün bir yıl olup, bir yıl olmaması sorununun çözümlenmesi
 • Taçlandırmanın iyi yapılmasıyla ağacın tacında iç kısımların daha iyi ışık almasını ve havalanmasını sağlamak, dolayısıyla meyve veriminin artırılması
 • Dallarda kırılma ve sarkmanın azaltılması için şeftali budama yapılır.
Şeftali budama nasıl yapılır

Şeftali ağaçları diğer meyve ağaçlarına göre daha fazla budamaya ihtiyaç duyar. Çünkü ağacın meyveleri bir yıllık dallarda oluşur. Düzenli ürün almanız içinde yeterince yıllık sürgün oluşumunun sağlanması gerekir. Şeftali yetiştiriciliğinde iyi bir budama sulama ve gübrelemenin yapılması sayesinde daha kalıcı olur. Ağaçta iyi bir taç oluşturma ve sonradan da bunun korunması önemlidir. Şeftali budama iki türde yapılabilir. Bunlar;

Şekil budaması: Bu yeni dikilmiş fidanlara yapılır. Ağaçlara goble ya da değişik doruk dallı bi şekil verilir. Kurak olan yerlerde ortası kapalı uygun doruk dallı şekil verilebilir. Şeftali fidanlarına şekil verilirken özel budama istekleri, ekolojik şartlar gibi detaylarda değerlendirilmelidir. Kurak yerlerde iç kısımların nemli kalmasını sağlayacak, kapalı şekillerin tercih edilmesi önemlidir. Topraktaki su miktarının kısa sürede buharlaşmaması için, ağacın tacının toprağı yakın olan alanları bodur bırakılmalıdır. Nemli yerlerde ise bunun tersi yapılmalıdır. Tacın iç kısımlarının nemli kalmaması için açık biçimde, gövdeye yakın yerlerde yüksek bırakılmalıdır. Bunlara dikkat edilerek doruk dallı, goble, değişik doruk dallı  gibi şekillerden uygun olanı seçilir. Bu şekil budamasına fidanların dikilmesinden sonra başlanır.

Goble şekli şeftali yetiştiriciliğinde en fazla kullanılan ve uzun geçmişi olan bir terbiye sistemidir. Şeftali budamasına da oldukça uygundur. Bol yağış alan ve nemli yerlerde bu şekil budaması tavsiye edilir. İlk dikim yılında fidanların tepelerinden yaklaşık 50 cm kesilir. Bu yükseklik ana dalların çıkış yerini belirlemeye yardımcı olur. Tepe kesini yüksek olursa, budama, hasat ve seyreltme işlerini zorlaştırır. Sürgünler gelişmeye başladığında, ağaç verime yattığı zaman meyve yükü açısından dalların şekillendirilmesi önemlidir. Sürgünlerin uzunluğu 15-20 cm olduğunda şekillendirme de başlar. Birbirini gölgelemeyen belirli sayıda 3-5 ana dal seçilerek, bunların aynı yerden çıkmasına özen gösterilir. Diğer dallar dipten çıkarılır ya da bükülerek gelişimine engel olunur. Şeftali ağaçların gelişimi genellikle yayvan şekilde olur. Dal açılarında yapılan genişletme gövdeyle ana dalların bağlantısını güçlendirir. Dal gelişimini zayıflatarak, güneşin iş kısımlara girişini arttırır. İkinci yılda soğuklar geçince şeftali budama yapılır.  Ancak şeftali ağacı türlerine göre özel budama istekleri olur. Çatıyı oluşturan ana dallarda budama yardımcı dalların yüksekliğine uygun şekilde yapılır. Yaklaşık budama çatal yerinden itibaren 50-90 cm üstten yapılır. Kesim yerlerinin altından yeni sürgünler gelmeye devam eder. Bunlardan yardımcı dallar belirlenir.]]> Şeftali Köftesi https://www.seftali.gen.tr/seftali-koftesi.html Sun, 18 Nov 2018 02:06:41 +0000 Şeftali Köftesi, bu yemek Kıbrıs'a özgü olan hem çok lezzetli hem de görsel olarak muhteşem görünen bir yemek tarifidir. Özellikle ismini köftelerin üzerinin şeftali gibi kızarmasından almaktadır. İlk duyduğunuzda şeftalin Şeftali Köftesi, bu yemek Kıbrıs'a özgü olan hem çok lezzetli hem de görsel olarak muhteşem görünen bir yemek tarifidir. Özellikle ismini köftelerin üzerinin şeftali gibi kızarmasından almaktadır. İlk duyduğunuzda şeftalinin de köftesi mi Olur diyebilirsiniz. Aslında kıyma ile hazırlanan köfteyi kuzu gömleğine sardıktan sonra fırında nar gibi kızarmasından almaktadır. Kuzu gömleği şeftali köftesinin lezzetini ikiye katlamaktadır. Öyle muhteşem bir lezzet veriyor ki, denemeden anlayamazsınız. Özellikle fırın yerine odun ateşinin üzerinde pişirildiği zaman şeftali köftesinin lezzeti daha da muhteşem olmaktadır. Yapılışı oldukça pratik olan şeftali köftesini sevdiklerinize hazırlayarak onlara bu mükemmel lezzeti ikram edebilirsiniz. Eminim onlarında çok hoşuna gidecek ve sizden mutlaka bu yemeğin tarifini isteyecektir. Eğer sizde şeftali köftesinin tadını merak ediyorsanız, hemen denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu köfte çocuklarınızın, eşinizin ve sevdiklerinizin hoşuna gidecek çok farklı bir lezzettir.

Şeftali Köftesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 600 gram hem dana hem de kuzu karışık kıyma
 • 1 adet kuzu gömleği
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1,5 tatlı kaşığı karabiber
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber
 • 1 yemek kaşığı galeta unu ve bayat ekmek içi
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Yeterli miktarda tuz
Şeftali Köftesinin Hazırlanışı, derin bir kabın içerisine öncelikle kıymayı alalım, ardından kuru soğanın kabuklarını soyalım ve ince olacak şekilde doğradıktan sonra kıymanın içerisine ilave edelim. Maydanozu ayıklayıp incecik doğrayıp onuda kıymaya ekleyin, karabiberi, kimyonu, tuzunu, kırmızı toz biberi, galeta unun ve ekmek içini ilave ederek 10 dakika kadar iyice yoğurun. Daha sonra iri büyüklükte olan köfteleri hazırlayalım. Hazırladığınız köfteler dinlenirken kuzu gömleklerinin kendi boyutuna gelmesi için ılık suyun içerisinde bir saat kadar bekletin. Kuzu gömlekler yumuşadıktan sonra 7-8 cm genişliğinde uzun şeritler keserek hazırlayalım. Dinlenmiş olan köfteleri şerit halinde kesilen kuzu gömleklerinin kenar kısmına koyarak bir defa dolayacak şekilde sararak hazırlayalım. Eğer kuzu gömleği büyük gelir ise, köfteyi sarınca kalan kısmını bıçak ile keselim. Diğer köftelere de aynı işlem ile hazırlayalım ve ardından elimiz ile düzelttikten sonra fırın tepsisinin içerisine dizelim. Eğer vaktiniz varsa şeftali köftesini bir gece buzdolabında dinlendirin, daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Vaktiniz yok ise hazırladığınız şeftali köftesini önceden 200 derecede ısıtılan fırında 30-35 dakika arasında pişirin. Şeftali köftesinin üzeri nar gibi kızardıktan sonra fırından çıkaralım. Ardından şeftali köftesini servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Konserve Şeftali https://www.seftali.gen.tr/konserve-seftali.html Mon, 19 Nov 2018 02:05:50 +0000 Konserve Şeftali, Konserve yaparken kullanacağınız kavanozları mutlaka steril etmeniz gerekir. Yani şişelerle kapaklar tam on dakika kadar kaynatılmalıdır. Konserve yapılacak olan meyve ile sebzelerin hasarsız ve çürüksüz Konserve Şeftali, Konserve yaparken kullanacağınız kavanozları mutlaka steril etmeniz gerekir. Yani şişelerle kapaklar tam on dakika kadar kaynatılmalıdır. Konserve yapılacak olan meyve ile sebzelerin hasarsız ve çürüksüz olması gerekir. Konserve yapılacak olan yiyecekler kavanoz içine konulduğu zaman ağız kısımlarının bir parmak boşluk olacak biçimde doldurulması gerekir. Yapmış olduğunuz konserveleri derin bir tencerenin içerisine tel nihale veya ızgara koyarak kavanozların birbirlerine çarpmaması ve hareket etmemelerinin sağlanması gerekir. Ağızları sıkıca kapatılan kavanozlar bir litrelik düdüklü tencere içinde eğer pastörize edilecek ise kavanozlar yarısına kadar su ile yok normal tencere içinde pastörize edecek iseniz kavanozu geçecek kadar su koyarak tam yirmi dakika pastörize edilmesi gerekir. 500 mililitrelik kavanozlar tam 25 dakika kaynatılmalıdır. Konserveler yapıldıktan sonra ışık almayan, serin ve kuru ortamda muhafaza edilmelidir. birkaç adımı belirledikten sonra sıra geldi şeftali konservesi yapmaya biraz uğraştırıcı ama kış ayında şeftali yemek için o uğraşa değecektir. 

Konserve Şeftali İçin Gerekli Malzemeler
 • Bir çay kaşığı sirke
 • Beş adet sert şeftali
 • Bir su bardağı kadar toz şeker
 • Bir çay kaşığı tuz
 • İki tane 500 mililitrelik cam kavanoz
 • İki su bardağı su
Konserve Şeftali Yapılışı

Öncelikle cam kavanozlar boşken sıcak su içinde tam on dakika kadar kaynatılır. Konserve işlemi tamam olana kadar sıcak su içinde bekletin. Daha sonra şeftalileri iyice yıkayın ve kabuklarını soyun kabuklarının kolay bir şekilde soyulması için su kaynatın ve şeftalileri bütün, bütün sıcak sıcak suyun içine atın. Tam 2-3 dakika kadar beklettikten sonra sudan alın ve ayrı bir kap içinde hazırlamış olduğunuz soğuk suyun içerisine şeftalileri biraz soğuması için atın. Daha sonra şeftalilerin kabuklarını soyun ve tam ortadan ikiye ayırın. En orta kısmındaki kırmızı kısmı hafif bir şekilde oyarak temizleyin ve istediğiniz büyüklükte doğrayın. Sonra yine başka bir kap içinde su koyun içine sirke ile tuzu ilave edin ve iyice karıştırın. Daha önceden doğarmış olduğunuz şeftalileri tuzlu sirkeli suyun içine atın. Bu işlem meyvelerin kararması için yapılması gereken bir işlemdir. Şeftaliler 2-3 dakika suyun içinde bekledikten sonra süzgeç içine alınarak suyu süzdürülür. Daha sonra derin bir tencerenin içine su ile toz şeker konularak konserve için şurup kaynatılır. Su kaynadıktan sonra şeftaliler suyun içine atılır ve beş dakika kadar kaynatılır. Daha önceden steril etmiş olduğunuz cam kavanozlar bir parmak boşluk olacak biçimde konserve şurubu ile beraber paylaştırılır. Sonra kavanozların ağızları sıkıca kapatılır. İçlerine dolmuş olan hava kabarcıkları ise sivri uçlu bir alet ile kullanarak mutlaka alın. 

Hafif Şurup İçin: Bir su bardağı toz şeker
Orta Şurup İçin: Bir su bardağı toz şeker ve iki su bardağı su
Tatlı Şurup İçin: Bir su bardağı toz şeker ile bir su bardağı su

Not 1: Meyvelerin içinde bulundurdukları şeker ile sizin damak zevkinize göre: konserve şuruplarının şeker oranında azalma veya artırma yapılabilir. Bütün bu işlemlerin hepsi kayısı içinde yapılmaktadır. 

Afiyet Olsun. 
]]>
Kışlık Şeftali Kompostosu https://www.seftali.gen.tr/kislik-seftali-kompostosu.html Mon, 19 Nov 2018 04:39:01 +0000 Kışlık şeftali kompostosu, Kışlık yiyecekleri saklamanın en iyi yollarından birde kavanozlama işlemidir. Uzun süre dayanıklılığını korur ve lezzetinden bir şey kaybetmez. Kışlık şeftali kompostosu yapımı zahmetsiz ve k Kışlık şeftali kompostosu, Kışlık yiyecekleri saklamanın en iyi yollarından birde kavanozlama işlemidir. Uzun süre dayanıklılığını korur ve lezzetinden bir şey kaybetmez. Kışlık şeftali kompostosu yapımı zahmetsiz ve kolaydır. Kışın şeftali lezzetini tatmak istiyorsanız sizde zamanınızı almadan yarım saat içerisinde kışlık şeftali kompostosu hazırlayabilirsiniz. Kışlık şeftali kompostosu geçtiği işlemler sonunda vitaminini kaybetmeden kavanozlarda muhafaza edilmektedir. Böylece kışın ortasında da olsa vücut şeftalinin içerdiği vitaminlerden mahrum kalmamaktadır. Hiçbir özelliğini yitirmeden komposto haline getirilen şeftali özellikle çocukların gelişimi için de oldukça faydalıdır. Şeftali kompostosu vücudu pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Kişide oluşabilecek kalp rahatsızlıklarının önüne geçmekte ve içerdiği antioksidan sayesinde vücudun genel sağlığını korumaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu kanser oluşumlarına karşı riski azaltarak korur. Tüm bunların yanı sıra sindirim sistemini çalıştırıp hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca kışlık şeftali kompostosu madensel tuzlar ve şeker açısından da oldukça zengindir. Tüm bu faydaları sıraladıktan sonra sizde kışın ortasında şeftali lezzetini tadıp sağlıklı yaşamak adına bir adım daha atmak istiyorsanız işte kışlık şeftali kompostosu tarifi. Bütün bayanlara tavsiye ederiz. Kolayca hazırlayacağınız bu komposto kış boyu şeftali lezzetini size yaşatacaktır. Mutlaka denemelisiniz.

Kışlık şeftali kompostosu için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo şeftali
 • 1 çay bardağı şeker
 • Alabildiği kadar su
Kışlık şeftali kompostosu yapılışı: Öncelikle şeftalileri bol su ile yıkayın.yıkadıktan sonra şeftalileri soyun ve bir bıçak yardımı ile küp küp doğrayın. Kapağı olan bir kavanoza doğranan şeftalileri koyun. Yarım çay bardağı şekeri şeftalilerin üzerine serpiştirin. 1 kilo şeftali ile 2 kavanoz kışlık komposto yapılabilmektedir. Yani yaklaşık yarım kilosunu bir kavanoza diğer yarım kavanozu ise diğer kavanoza koyun. İki kavanoz içerisine koyduğunuz şeftaliler üzerine şekeri eşit miktarda serpiştirin ve kavanozları ağzına kadar su ile doldurun. Tüm bu işlemlerin ardından kavanozların boyunda olan bir tencereye kavanozları koyun ve tencere içini kavanozların yarısına gelecek şekilde su ile doldurun. Kavanozlar içinde iken suyu kaynatın.su kaynamaya başladığından itibaren 6-7 dakika kaynatın ve kavanozların kapağını sıkıştırın. Kapaklar sıkıştırıldıktan sonra kavanozları çıkarın ve serin bir yerde muhafaza edin. İstediğiniz bir zamanda  tüketime hazır olan kompostoları kaseye koyarak üzerine biraz su ekledikten sonra servis yapabilirsiniz. Bunun sebebi kavanoz içerisindeki kompostonun yoğun bir kıvamda olmasıdır. Su katılarak komposto inceltildikten sonra servis yapılabilir. Kışlık şeftali kompostosu hazır. Afiyet olsun.

]]>
Şeftali Hastalıkları https://www.seftali.gen.tr/seftali-hastaliklari.html Mon, 19 Nov 2018 17:27:47 +0000 Şeftali hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan sert çekirdekli meyveler arasında ilk sırayı alan şeftali, kolay yetişmesine rağmen üretimdeki en önemli sorun şeftali hastalıklarıdır. E Şeftali hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan sert çekirdekli meyveler arasında ilk sırayı alan şeftali, kolay yetişmesine rağmen üretimdeki en önemli sorun şeftali hastalıklarıdır. Eğer bunlara karşı yeterli önlem alınmazsa, şeftali veriminde ve meyve kalitesinde önemli düşüşler meydana gelir. En fazla görülen şeftali hastalıkları arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

Şeftali hastalıkları nelerdir

Şeftali yaprak delen hastalığı: Bu hastalık şeftali ağacının yapraklarında, tomurcuk ve sürgünlerde, aynı zamanda mevyelerinde ortaya çıkar. İlk lekeler yapraklarda yuvarlak, 1 mm çaplı, sarı kırmızımsı renkte olur. İlerleyen zamanda renk koyu kahverengiye dönüşerek, lekeler kurur. Bu yaprağa delik bir görünüm verir. Enfekte olan tomurcukları ise, baharda zamklı, parlak olur, kolayca yerinden kopmaz. Bu özellikler tomurcukları sağlamlarından ayırmaya yeter. Hasta tomurcukların dip kısımlarındaki ilk lezyonlar zamanla kanserleşir. Bunlarda genişleyerek, zamk salgısı üretir. Böylece şeftali ağaçlarında zayıflama olur. Tomurcuklardaki zarar ile sürgünlerin kuruması ağaç kaybına neden olur. Bu şeftali hastalığı taş çekirdekli meyvelerin yetişmiş olduğu her bölgede yaygındır. Hastalıkla mücadelede hastalanan yerler budanmalı ve bahçeden uzaklaştırılarak, kalan ağaçlara iyi bakım yapılmalıdır. Rüzgarsız havada ilaçlama yapılmalı, ikinci ilaçlamada çiçek tomurcukları açmadan evvel yapılmalıdır.

Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığı: Şeftali hastalıkları arasında en önemli mantar hastalığı budur. Ağaçların yaprak ve sürgünlerinde etkili olan bu hastalığa klok adı da verilir. Meyve ve çiçeklere de zarar verebilir. Belirtiler ilkbaharda başlar. Tipik özelliği yapraklarda kıvırcıklaşmaya yol açmasıdır. Yapraklar bu nedenle hızla bozulur, renkleri de açık yeşil, sarı ile koyu kırmızı mora kadar değişebilir. Kalınlaşan yapraklar gevrekleşir, büzüşür ve kıvırcık hale gelir. Üzerlerinde bazı hallerde beyazımsı tabaka olur. Zamanla renkleri kahverengi olur ve dökülürler. Meyvelerde siğilimsi görünüm ortaya çıkar ve çatlamalar olur. Bu hastalıkla mücadelede zamanlama oldukça önemlidir. Bazen tomurcukların çıktığı zaman yapılan ilaçlama yeterli olur. Bazen de yeniden ilaçlama yapılması gerekebilir. Bu çiçeklenme döneminde yapılır.

Şeftali küllenmesi: Her bölgede oluşabilen bu hastalık salgın hale gelirse, ağaç gelişimine, aynı zamanda verime zarar verir. Hastalığın nedenleri arasında ani sıcaklık değişimleri, potasyum azlığı ile aşırı azotlu gübreleme gibi etkenler vardır. Bu şeftali hastalığı göz oluşumunu engellediğinden, yaprakları da hastalandırdığı için, sonraki yıldaki odun ve meyve gelişimini yani verimi olumsuz etkiler. İlk belirtiler yaprak, meyve ve sürgünlerde olur. Önce yapraklarda hafif kabarıklık, renk açılması ile yağlımsı görünüm olur. Giderek kabarıklıkta arka yüzde beyaz gri unumsu tabaka oluşur. Hastalıkla kuruyan filiz, sürgün ve dalların enfeksiyonlu bölümlerin 20 cm altı budanarak mutlaka bahçeden uzak tutulmalıdır. Budamanın ağaç havalanmasını engelleyecek şekilde yapılmaması ve sık dikim olmamasına özen gösterilmelidir. Rüzgarsız ve serin havada ilaçlama yapılmalıdır. Kuru ve sıcak havalarda kükürtlü preparat kullanımı yapılmamalıdır.

Şeftali Monilya hastalığı: Mumya hastalığı da denilen bu hastalık ilkbaharda bol yağış alan bölgelerde ortalama her yıl görülebilir. Erken dönemde ağaçlardaki çiçek ve sürgün ölümlerinin nedenidir. İlerleyen aşamada meyve çürümesi yapar. Bu verimi oldukça düşürür. Çiçekler etkilendiğinde renkleri kahverengi olur, kuruma ve zamk akıntısı sonucunda çiçekler dalda asılı kalır. Nemli ve yağmurlu zamanlarda yara çevresinde zamklanma oluşur. Hastalıklı ağaçlar budanmalı, bunlar yakılarak yerdeki meyvelerde imha edilmelidir. Bol yağış alan bölgelerde koruma amaçlı ilaçlama yapılması ihmal edilmemelidir.

Şeftali Rosellina kök çürüklüğü: Bu hastalık toprak kökenlid]]> Şeftali Likörü https://www.seftali.gen.tr/seftali-likoru.html Mon, 19 Nov 2018 23:19:03 +0000 Şeftali Likörü, Tatlı likörlerden biri olan şeftali likörünün evde hazırlanması  ve misafirlere ikram olarak sunulması mümkündür. Hazırlanışı vede yapılışı kolay olan şeftali likörünün, sadece tek bir zahmetli olan Şeftali Likörü, Tatlı likörlerden biri olan şeftali likörünün evde hazırlanması  ve misafirlere ikram olarak sunulması mümkündür. Hazırlanışı vede yapılışı kolay olan şeftali likörünün, sadece tek bir zahmetli olan kısmı vardır. Oda bekleme süresinin uzun dönem olmasıdır. Yapılacak Şeftali likörünün yapıldığında istenen kıvama gelmesi için ortalama olarak beş veya altı hafta kadar bekletilmesi gerekir. Böylelikle istediğiniz gibi bir şeftali likörü elde edebilirsiniz. 

Şeftali likörü malzemeleri
 • Üç adet iri büyüklükte şeftali,
 • Üç yüz mili litre votka,
 • Birkaç sap  tarçın,
 • İki su bardağı dolusu şeker 
 • İki su bardağı su,
Şeftali Likörü yapılışı

Öncelikli olarak likörün hazırlandığında saklanacağı kavanozun yeni olması gerekir böylelikle içerisine hava girme olasılığı minimum seviyede veya hiç olmaz. Hazırlayacağımız şeftali likörünün kavanozu sıcak su ile iyice temizlendikten sonra bakteri ve kokulardan arındırılmış olur. Sağlam ve iri olan seçili şeftalilerimizi yıkayıp bir kenarda bekletirken, bir tencere içerisine su ve şeker ilave edilerek yüksek ateşte ocak üzerinde şerbet haline gelinceye kadar kaynatılır. Daha sonra yıkayıp hazır hale getirdiğimiz Şeftaliler soyulup dilimlendikten sonra hazırladığımız kavanoz içerisine yerleştirilir. Diğer taraftan hazır olan şerbet dinlenmeye alınır ve ılıması beklenir. Ilıyan şeker şerbeti kavanozun içerisine şeftalilerin üzerine dökülerek üzerine tarçın ve badem atılarak kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve ters çevrilerek kapağı yere gelecek şekilde üç gün bekletilir. Her gün günde bir kere çalkalayarak karışımın özleşmesi sağlanır. Üç günün bitiminden sonra kavanozun ağzı açılarak içerisine üç yüz ml. votka ilave edilerek kavanozun ağzı yeniden sıkıca kapatılır ve  serin ve nemli olmayan bir ortamda bekletmeye alınır. Ortalama dört haftalık süresi dolduğunda ise şeftali likörünün olduğu kavanoz buzdolabına alınarak kaldırılır. Yaklaşık iki haftada buzdolabında bekleyen şeftali likörü bu sürenin sonunda istenilen kıvama gelmiş olur. Kavanozun ağzı açılarak likörün içerisindeki tortular bir tülbent yardımı ile süzülerek meyve posaları ile likör suyu ayrıştırılır. Süzülmüş şeftali likörü önceden belirlediğiniz bir şişe içerisine dökülerek servise hazır hale gelir. Dilediğiniz zaman misafirlerinize servis yapabilirsiniz. Bu arada önemli bir dipnot olarak sizlere söyleyeceğim bir konu daha var şeftali gibi meyveler yoğun kıvamlı bir su yapısına sahip olmalarından ötürü içimi esnasında buz kullanılmasında fayda vardır. Afiyet olsun.  
]]>
Şeftali İshal https://www.seftali.gen.tr/seftali-ishal.html Tue, 20 Nov 2018 22:50:15 +0000 Şeftali ishal durumu, aslında günümüzde  birçok kişinin dikkatini çeken ve aynı zamanda gündem konusu olan bir durumdur. Özellikle küçük bebeklerde çok sık meydana gelen ishal ve kabız gibi çeşitli sindirim bozuklukları ç Şeftali ishal durumu, aslında günümüzde  birçok kişinin dikkatini çeken ve aynı zamanda gündem konusu olan bir durumdur. Özellikle küçük bebeklerde çok sık meydana gelen ishal ve kabız gibi çeşitli sindirim bozuklukları çok ciddi bir şekilde sorun haline gelmektedir. İshal olan insanlar ya da kabız olan insanlar birçok zaman bu sorunlarının giderilebilmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de alternatif tedavidir. Bu gibi sindirim problemlerinde insanlar en küçük araştırma yapmaları durumunda bile kafa karışıklığı yaşamaktadır. bu kafa karışıklığının meydana gelmesine neden olan durum ise bazı insanların şeftali ishal problemi için uygun bir meyve olmadığını söylemesi bazı insanların da tam tersine şeftalinin insanlarda meydana gelen ishal problemi için çok önemli bir iyileştirici meyve olmasını söylemesidir. Bu durumlarda şeftalinin ishalle ilişkisini araştıran insanlar ciddi olarak sorun yaşarlar. 

Şeftali her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın, insanlarda sık karşılaşılan ishal sorunları için son derece olumlu etkiler göstermektedir. Bu nedenle ishal olan insanların aşırıya kaçmamak şartıyla gün içerisinde şeftali tüketmeleri bu sorunları için oldukça iyi gelecektir. Fakat bilinmelidir ki ishal durumunda şeftaliden daha çok kişinin ara ara olmak şartıyla bol bol su içmesi gerekmektedir. İshal olan bir insanın vücudu çok hızlı bir şekilde su kaybeder. Kaybedilen suyun geri alınabilmesi için bol bol sıvı tüketmeniz sizler için iyi olacaktır. Şeftali ishal rahatsızlığı için birebir bir meyvedir. Fakat şeftali haricinde daha birçok meyve insanlarda görülen ishal rahatsızlığı için olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle elma, havuç, ayva, muz gibi besinlerin olumlu etkisi büyüktür. 
]]>
Bursa Şeftalisi https://www.seftali.gen.tr/bursa-seftalisi.html Wed, 21 Nov 2018 15:31:13 +0000 Bursa Şeftalisi: Gülgiller familyasından olan sağlıklı ve uzun yaşamın bir sembolü olarak gösterilen şeftali muhteşem bir yaz meyvesi olarak tanımlanır. Şeftalinin dünyaya Çin’den yayıldığı tahmin edilmektedir. Bursa Şeftalisi: Gülgiller familyasından olan sağlıklı ve uzun yaşamın bir sembolü olarak gösterilen şeftali muhteşem bir yaz meyvesi olarak tanımlanır. Şeftalinin dünyaya Çin’den yayıldığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise en çok Bursa’ da yetişmekte olup, Bursa şeftalisi, kalite ve lezzetiyle tüm Türkiye’de meşhurdur. Şeftali Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır.

Şeftali içerisinde zengin vitamin ve mineraller bulunması nedeniyle hem çok besleyici, hem de içerisinde yağ bulunmaması ve lifli yapısı ile diyet listelerinde bulunan bir meyvedir. Bursa Şeftalisinin 10 farklı vitamini bir arada bulundurması, özellikle C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olması kendisini değerli kılmaktadır. Bundan ayrı olarak potasyum, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, çinko, kalsiyum ve demir mineralleri de bol miktarda bulunur. Antioksidan açısından da zengin bir meyvedir.

Bursa Şeftalisinin Diğer İsimleri: On Numara, Takunyacı, Re 1, Diksalet, Jarsalet, Oralat, ve Gülaver (bu isimler çok yaygın değildir.) İlgililer; şeftalinin bu isimlerinin daha çok, farklı teknik ve usuller ile  ağaçlara yapılan aşılardan aldığını belirttiler.

Şeftali, ülkemizde en çok Bursa’ da yetiştiğinden, Bursa şeftalinin ana vatanı olarak bilinir, Türkiye’ nin dışında tüm Dünya’da Bursa şeftalisi adıyla bilinir. Türkiye’de 400 bin tonluk toplam üretimi yapılan şeftalinin  %50’sini Bursa toprağından karşılanır. 

Şeftali ağacı ömrü yaklaşık 30 yıl kadardır. Bursa şeftalisini önemli kılan özelliklerinden biri, şeftali yetiştiricilerinin, şeftali ağacının 15 yılı doldurması ile sökmesidir.

Şeftali kadifemsi ve tüylü dokuya sahip olması nedeniyle çoğu kişi tarafından sevilmez. Bu duruma karşı olarak, Bursa’da Nektari olarak anılan, tüysüz şeftali türünün, üretimi yaygın olarak yapılmaktadır.

Şeftali çeşitleri: Şeftali; çekirdeğinden kolay ayrılan şeftaliye (yarma şeftali), ete yapışık olan, etten ayrılması zor olan türüne ise (et şeftalisi) adı verilir. Yarma şeftali cinsi olarak üretilen Bursa şeftalisi  taze meyve olarak tüketilmekte iken, et şeftalisi olarak üretilen şeftali genel konserve yapımı için kullanılır. Et şeftalisi türünün 2 çeşidi bulunur. Bunlar beyaz etli ile sarı etli çeşitleridir.Bursa topraklarının tarım alanından çıkartılması ve yapılaşma nedeniyle, maalesef her geçen gün Bursa da şeftali üretimi azalmaktadır.

Bursa Şeftalisi Faydaları:

 • İçerisinde cilt sağlığı için çok faydalı olan E vitamini bulunur.
 • Şeftalide bulunan K vitamini kemikler için faydalı bir vitamindir ve kan pıhtılaşmasını önler.
 • Şeftali potasyum bakımından zengindir. Böbrek taşını engellemede ve tansiyonun düzenlenmesinde etkindir.
 • Antioksidan olarak zengin olması, vücudu zararlı maddelerden arındır. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Klorojenik asit antioksidanı bakımından zengin olması nedeniyle kansere karşı korumada yardımcı olur.
 • Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırarak, kabızlığı önler.
 • Kalorisi çok düşüktür ve mideye tokluk hissi verir. Diyet yaparak zayıflamak isteyenler için tercih  edilen bir meyvedir.
 • Diyabet ile kalp hastalıklarına karşı korumada yardımcı olur.
 • Sağlıklı saçlar için şeftalinin faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır.
 • Şeftali bağırsak kurdunu temizler. İdrar söktürücü etkisi vardır.
 • İçerisindeki magnezyum sayesinde stres ve kaygıya karşı faydalıdır.
 • Şeftali A ve C vitamini yönünden zengin olması nedeniyle göz sağlığına faydalıdır. Özellikle katarakta iyi gelir.

Şeftali Çekirdeği: Bursa şeftalisinin çekirdeği enerjiye alternatif bir kaynaktır, çekirdek içerisinde bulunan tanecikler hayvan yeminde kullanılabilir.

]]>
Şeftali Besin Değeri https://www.seftali.gen.tr/seftali-besin-degeri.html Wed, 21 Nov 2018 20:57:54 +0000 Şeftali besin değeri, ve lif oranı bakımından yüksek bir gıdadır. Yaz aylarında yemeklerinin yanından içilen soğuk bir şeftali kompostosu ne kadar güzel olmaktadır. Aynı zamanda yazdan alıp hazırladığınız şeftalileri, k Şeftali besin değeri, ve lif oranı bakımından yüksek bir gıdadır. Yaz aylarında yemeklerinin yanından içilen soğuk bir şeftali kompostosu ne kadar güzel olmaktadır. Aynı zamanda yazdan alıp hazırladığınız şeftalileri, kışın da komposto yapabilirsiniz. Şeftalinin besin değerlerinden iki mevsimde de faydalanmış olursunuz. Şeftalinin en iyi dönemi haziran ve ağustos ayları dönemidir. Şeftalinin kabuğundan hoşlanmayan birçok insan mevcuttur. Hatta alerjisi olan. Tabi ki bunlar istisnai durumlar. Ancak günümüzde artık insanlar bu tür reçel, komposto yada benzeri üretimler yapmamaktadır. Daha doğrusu yetişen yeni kuşaklar. Oysaki bu kültürü kaybetmesek ne kadarda güzel olacak. Şeftalinin besin değeri tablosu aşağıdaki gibidir. 

Besin değerleri
 • Kalori: 39 kcal
 • Kolesterol: 0 mg
 • Lif: 1.5 gr
 • Vitamin A: 326 ıu
 • Vitamin C: 6.6 mg
 • Potasyum: 190 mg
 • Magnezyum: 9 mg
 • Kalsiyum: 6 mg
Kolesterol sorunu olanların gördüğü gibi kolesterol oranı olmayan bir besin. İçeriğindeki potasyum miktarı oldukça tatminkar derecede. Potasyum vücut sağlığımız için çok önemli bir mineraldir. Potasyum sodyum ile birlikte işlev görerek vücuttaki su dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Yiyeceklerden vücuda aldığımız besinlerin düzgün bir şekilde taşınması için yardımcı olur. Sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu şekilde el, kol, bel vb. bütün sinir sistemimizden beyne gelen iletilerin daha sağlıklı ulaşmasını sağlar. Tansiyon problemi olanlar yada tansiyon rahatsızlığından korunmak isteyenler yeterli ölçüde tükettiklerinde desteğini göreceklerdir. 

Şeftali besin değerleri içerisinde en değerlisi diyebileceğimiz potasyum minerali aynı zamanda kalp damar sağlığımız için de çok büyük önem taşır. Zihinsel fonksiyonları destekleyen potasyum, zihin yorgunluğu yada zihinsel stres gibi durumlarla başa çıkmamıza yardımcı olur. Potasyum aynı zamanda vücuda sigara, alkol gibi zararlı etkenlerle gelen toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Fazla potasyum alındığında kusma, ishal ve kalp ritminde bozukluk görülebilir. Şeftali besin değerleri içerisindeki bir diğer önemli vitamin A vitaminidir. A vitamini, göz sağlığımız için çok önemlidir. Aynı zamanda dokuların sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar ve bağışıklık sistemini korur. Antioksidan etkisi sağlayarak hücreleri kanser ve benzeri hastalıklara karşı korur. Anne karnındaki bebeklerin gelişim sürecinde çok önemlidir. Şeftali sevmeyen çocukları şeftali besin değerlerinden faydalandırmak için meyvenin reçelini, kompostosunu vb. mamullerini yapabilirsiniz. Bu şekilde ürünü çeşitli şekillerde tüketmiş olursunuz. 
]]>
Yassı Şeftali https://www.seftali.gen.tr/yassi-seftali.html Thu, 22 Nov 2018 18:49:42 +0000 Yassı şeftali: alışılagelmiş şeftaliden görünüm olarak farklıdır.yassı bastırılmış bir görünüme sahiptir. Yassı şeftali paraguayo şeftalisi olarak da bilinmektedir. Yassı şeftali ağaçları orta güçte gelişim göst Yassı şeftali: alışılagelmiş şeftaliden görünüm olarak farklıdır.yassı bastırılmış bir görünüme sahiptir. Yassı şeftali paraguayo şeftalisi olarak da bilinmektedir. Yassı şeftali ağaçları orta güçte gelişim gösterirler. Yassı şeftali çok yüksek bir verime sahiptir. Yassı şeftalinin ağacı üzerindeki dağılımı çok iyi olup seyreltilme ihtiyacı duyulmaz. Bu sayede yassı şeftali üretimi masrafları düşüktür. Çiçek açımı orta dönemde olup çiçekleri büyüktür. Yassı şeftali soğuk havalara ve donlara karşı dayanıklı bir çiçeğe sahiptir. Tipik basık şeftali özelliği olan yassı şeftali eşsiz ve aromatik bir tada sahiptir. Meyveleri çok yüksek çaplara sahip olan bir kapasiteye sahiptir. Yassı şeftali çok sert ve sulu bir yapıdadır. Oldukça lezzetlidir ve mükemmel bir tada sahiptir.dayanıklıdır ve çok yüksek depolama uzun yol ve raf ömrüne sahiptir. Meyve rengi yoğundur. Koyu kırmızı renge sahip olan yassı şeftali tüm yüzeye rengini vermiş yoğun bir renk ile tüm yüzeyi kaplamış durumdadır.az tüylü yapısı ile çekici bir görünüme sahiptir. Görsellik olarak çoğu kişide iştah kabartıcı bir görünüme sahiptir. Çatlak oluşturmaz. Meyve yüksekliği 4 cm çapından daha yüksek bir ölçüye çıkmaz. yassı şeftali yılın 12 ayı ekim yapılabilir.

Yassı şeftali faydaları:
 • Yassı şeftali kilo vermek isteyenler için güvenle yiyebilecekleri bir meyvedir. Yassı şeftali kişide tokluk hissi yaşatığı için ana öğün yemeklerinin daha az yenmesine ara öğünlerin ise tercih edilmemesine fayda sağlamaktadır. Böylelikle kilo verimini ve vücuttan fazla kilo atımını destekleyici bir rol oynamaktadır.
 • Çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olduğu için obezite, diyabet ve kalp hastalıkları ile savaşmaktadır.
 • Yassı şeftali cilt sağlığı için faydalıdır. İçerdiği A vitamini ve C vitamini cilt için doğal nemlendirici niteliği taşımaktadır.
 • Saç derisi üzerinde olumlu etkisi ile saç dökülmesine destek bir besindir.
 • Kişide var olan bağırsak kurtlarının atılmasında fayda sağlar.
 • Orta derecede idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Mesanedeki ve böbrekteki kumların ve taşların atılmasına fayda sağlamaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.sindirim sistemine faydası ile bilinmektedir. Hazımsızlığı olanlar için hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Yassı şeftali, içerdiği vitaminler sayesinde göz sağlığına fayda sağlamaktadır.
 • Gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta hastalıklara karşı direnç ve dayanıklılık oluşmasına fayda sağlamaktadır.
 • Vücutta kanser riskini düşürmektedir.
]]>
Şeftali Ağacı Çiçeği https://www.seftali.gen.tr/seftali-agaci-cicegi.html Fri, 23 Nov 2018 18:29:40 +0000 Şeftali Ağacı Çiçeği; Şeftali ağacı çiçek tomurcukları açtığında tek bir çiçek çıkar. Çiçekleri erselik yapıdadır ve bir çiçekte 5 tane yaprak, 5  tane taç yaprak, 15-20 adet erkek organ ve bir dişi organ bulunur. Şeftali Ağacı Çiçeği; Şeftali ağacı çiçek tomurcukları açtığında tek bir çiçek çıkar. Çiçekleri erselik yapıdadır ve bir çiçekte 5 tane yaprak, 5  tane taç yaprak, 15-20 adet erkek organ ve bir dişi organ bulunur. Taç yaprakları beyaz, pembe, alacalı ve kavuniçi renklerinde olabilir. Meyve eti sarı renkli olan çeşitlerde taç yaprağı kavuniçi rengindedir. Yaz sıcaklarının 35°C derecenin üstünde olan yerlerde çeşitlere bağlı olarak çiçeklerde birden fazla dişi organ oluşabilir. Bu meyvenin kalitesiz oluşumuna neden olduğundan ötürü istenmez.

Şeftali ağacı çiçeğinin renkleri görünümü çok güzeldir. Renkleri pembe tonlarında olduğundan göze ifadesi çok şıktır. Telefon ve bilgisayar ekranlarında olan o güzel çiçeklerden biride şeftali ağacı çiçeğidir. Birçok kişi tarafından tercih edilen de şeftali ağacı çiçeğinin fotoğrafıdır. Bunun yanı sırada kullanıldığı yine başka yerlerde vardır. Bunların neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığınız ve günümüzde pek bilinmeyen yaygın olmayan belkide hiç duymamış olduğunuz alanlar olabilir. 

Şeftali ağacı çiçeği bir şifa kaynağıdır

Şeftali ağacı çiçekleri kabızlığı giderir, aynı zamanda bağırsak solucanlarını düşürür. Şeftali Ağacı çiçeğinin kurusu veya tazesi bir litre kaynayan suya 10 gram atıp, 10 dakika bekletilerek çay gibi demlenir içilirse bağırsaklara yumuşaklık verir. Ve yine aynı zamanda çayı öksürüğü de hafifletir.
]]>
Şeftalinin Faydaları https://www.seftali.gen.tr/seftalinin-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 08:38:04 +0000 Şeftalinin Faydaları; Şeftalinin Ana vatanı Çin olarak bilinir ve buradan tüm dünyaya yayıldığı düşünülür. Tatlı, tüylü,tüysüz ve bol sulu olan gülgiller familyasından gelen bir yaz meyvesidir. Dünyaya yayılan Ana vata Şeftalinin Faydaları; Şeftalinin Ana vatanı Çin olarak bilinir ve buradan tüm dünyaya yayıldığı düşünülür. Tatlı, tüylü,tüysüz ve bol sulu olan gülgiller familyasından gelen bir yaz meyvesidir. Dünyaya yayılan Ana vatanı olarak bilinen Çin'de ölümsüzlüğün ve uzun yaşamın yaşamın sembolü olarak adlandırılmaktadır. Şeftali meyvesi ağacının ortalama ömrü 30-35 yıl arasıdır. Uzunluğu 2-2,5 metreyi bulup ılıman iklimlerde yetişir. Ülkemizde yetiştiricilik bakımından en çok Akdeniz bölgesi ve Bursa ilinde yapılmaktadır. Şeftali yetiştiriciliği bakımından ülkemiz dünya sıralamasında 6. sırada bulunmaktadır.

Şeftalinin Faydaları, sıralamaya kalkarsak başta C vitamini deposu desek haksız çıkmayız. Bunun yanı sıra A ve B vitamini, magnezyum, Kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir açısından zengin bir içeriğe sahip meyvedir. Şeftalinin başlıca faydalarından biri sindirim sistemini düzenleyip hazımsızlığı kolaylaştıran ve kabızlığı gideren bir meyve olduğu bilinmektedir. Şeftalinin bir başka faydası bağırsak içerisinde ki parazitleri engeller ve var olan parazitleri dışkı yolu ile dışarı atılmasında büyük rol oynar. Çok kısa sürede ve etkili biçimde idrar yolları enfeksiyonlarını tedavi edip temizlemesini sağlar. Böbrekte ve idrar yolunda bulunan kum veya taşın atılmasına yardımcı olup kanda bulunan toksinlerin atılmasını sağlayarak kanı temizlemesinde önemli bir etkendir. 

Şeftali içerisinde bulunan lif ve potasyum bakımından kalp sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde bulunan bu zengin lif kaynağı kolesterolü istenilen seviyede tutar. Kalp sağlığı için kolesterol bu istenilen seviyede olmalıdır. Şeftalinin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz ve bunlardan biride şeftali çok iyi bir antioksidan olmasıdır. Özellikle yaz aylarında güneş ışığına direk maruz kaldığınızda oluşan radikallere karşı vücudu bir kalkan gibi korur. Vücudu  güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korumada yardımcı olur. Bununla beraber içerisinde bulunan antioksidanlar diğer zararlı maddelere karşıda son derece etkilidir. 

Kan basıncını dengeler, Kemik sağlığını korur ve fazla kilolarınızdan kurtulmaya yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Başta kan basıncından söz etmemiz gerekirse içerinde yaklaşık 280 mg potasyum içermesinden dolayı kan basıncını dengelemekte önemli bir rol oynamaktadır. Kemik korumasında da önemli bir etkiye sahip olan şeftali, aşırı A vitamini kaybı nedeniyle ortaya çıkan kemik erimesi veya kemik hastalıklarına karşı da içerisinde yoğun şekilde bulunan A vitamini özelliği ile bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Şeftali düşük kalorili bir meyve olmasından ötürü yaklaşık 1 kilogramında 400 kalori bulunmaktadır. Bundan sebep kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen meyveler arasında gelir. Önemli özelliği ise tok tutmasıdır.
]]>
Kuru Şeftali https://www.seftali.gen.tr/kuru-seftali.html Sun, 25 Nov 2018 04:25:29 +0000 Kuru şeftali, Kuru şeftali, taze şeftalinin kurutulmuş haline denmektedir. Şeftali yaklaşık %88 civarında su içerir. Bu sebeple kurutma işlemi sonucunda 8-10 kilo arasındaki şeftaliden 1 kilo kuru şeftali kalmaktadır. Kurutma es Kuru şeftali, Kuru şeftali, taze şeftalinin kurutulmuş haline denmektedir. Şeftali yaklaşık %88 civarında su içerir. Bu sebeple kurutma işlemi sonucunda 8-10 kilo arasındaki şeftaliden 1 kilo kuru şeftali kalmaktadır. Kurutma esnasında şeftali içerisindeki su buharlaşır. Su kısmının buharlaşması ile şeftalinin sadece öz kısmı kalır. Bu sebeple şeftalinin kuru halinde besin değerleri özellikle karbonhidrat, vitamin, protein oranları dahada yükselmektedir. Kuru şeftali, B vitamini ve C vitamini içermektedir. Ayrıca potasyum açısından da oldukça zengindir. Kuru şeftali A vitamini, kalsiyum ,magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini bünyesinde barındırmaktadır. Kurutulmuş şeftali satışında slice kesim, ince dilimlenmiş bir şeklinde imalatı yapılmaktadır. Kurutulmuş şeftali tatlı yapımlarında, puding ve çikolata içerisinde kullanılmaktadır. Kişi tercihine göre atıştırmalık olarak da tüketilebilmektedir. Kurutulmuş şeftalide bulunan etken maddeler taze ve doğal haline göre daha yüksek bulunmaktadır. Aynı zamanda taze taze şeftali tüketmek ile kurutulmuş şeftali tüketmek arasında besin değerleri arasında farklılık vardır. Ama faydaları konusunda taze şeftali ile kurutulmuş şeftali arasında istisnai durumlar olmadığı sürece aynıdır. Taze şeftali mevsiminde hangi faydaları sağlıyorsa kurutulmuş şeftalide aynı faydaları sağlamaktadır.

Kuru şeftali faydaları:
 • Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Bağırsakların hızlı çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Kişide oluşabilecek bağırsak kurtlarını engellemektedir. Şayet kişide bağırsak kurdu varsa atılmasına fayda sağlamaktadır.
 • Kişide bulunan idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmektedir. İdrar yolları enfeksiyonunun kısa sürede doğal yollardan tedavi edilmesine fayda sağlamaktadır ve idrar yollarını temizlemektedir.
 • Böbreklerdeki ve mesanedeki kum ve taşların vücuttan atılmasında fayda sağlamaktadır.
 • Kanda biriken toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak kanı temizlemektedir.
 • Cilt sağlığına iyi gelir yaşlanmayı geciktirir. Taze yeni bir cilt görünümü oluşturur.
 • Fazla kilo sorunu yaşayanlarda daha kolay kilo verilmesini sağlamaktadır.
 • Kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kuru şeftali vücuttaki serbest radikallere karşı savaşıp vücuda genel anlamda sağlık kazandırmaktadır.
]]>
Şeftali Suyu https://www.seftali.gen.tr/seftali-suyu.html Mon, 26 Nov 2018 00:20:24 +0000 Şeftali suyu, günümüzde tüketilen meyve suları arasında çok önemli bir yer almaktadır. Son derece sevilerek tüketilen meyve suları arasında çok önemli bir yer tutan şeftali suyunun bol bol tüketilmesi insan sağlığı açıs Şeftali suyu, günümüzde tüketilen meyve suları arasında çok önemli bir yer almaktadır. Son derece sevilerek tüketilen meyve suları arasında çok önemli bir yer tutan şeftali suyunun bol bol tüketilmesi insan sağlığı açısından çok önemli yer tutmaktadır. Bilindiği gibi bir yaz meyvesi olan şeftalinin faydaları aslında en çok suyundadır. Şeftali suyu içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çok büyük faydalar sağlayabilmektedir. Bu nedenle şeftali suyunu en çok çocuklara içirerek bu muhteşem bitkinin faydalarından çocukları yararlandıralım. En çok gelişme dönemindeki çocuklar için büyük bir vitamin kaynağı olan şeftali suyu en çok tüketilmesi gereken meyve suyudur. Fakat bu durumda insanların dikkat etmesi gereken en önemli şey içilecek olan şeftali suyunun kesinlikle orijinal ve gerçek şeftalilerden yapılmış olmasıdır. Öyle ki günümüzde satılan şeftali sularının birçoğunda koruyucu maddeler, renklendirici maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler ise insanlarda çok büyük sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olarak sizleri çok zor duruma sokabilir. Bu nedenle eğer imkanınız var ise sizlerde şeftali suyunuzu kendiniz üreterek tüketebilirsiniz ya da güvendiğiniz satış noktalarından katkı maddesi olmayan şeftali suyunu alabilirsiniz. Böylece tükettiğiniz şeftali sularından beklediğiniz etkileri çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Şeftali Suyu
Şeftali suyunun aslında sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Özellikle içerdiği vitaminler nedeni ile bu faydalar çok kısa bir süre içerisinde vücuda etki etmektedir. Ayrıca belirtmek isterim ki şeftali suyu kişilerde sağlığın yanı sıra güzellik açısından da çok büyük faydalar sağlamaktadır. Aslında bu durum da yine şeftali suyu içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden kaynaklamaktadır. Şeftali bol sulu bir meyvedir. Bu nedenle birkaç şeftaliden bile büyük bir bardak şeftali suyu elde edilebilir. Şeftali suyu, en çok yaz aylarında taze olarak içildiğinde görülmektedir. Fakat insan vücudunun şeftali suyuna en büyük ihtiyacı tabi ki kış aylarında gerekmektedir. Bu nedenle şeftali komposto, reçel ve diğer yiyeceklere çevrilerek afiyetle tüketilebilmektedir. Böylece şeftali suyunun farklı şekillerde tüketilmesi mümkün bir hale gelmektedir. Ülkemizde Bursa'da çokça yetiştirilen şeftaliler nedeni ile en çok şeftali suyu da bu şehirde üretilmektedir. Doğal olarak üretilen şeftali suyu yaz aylarında insanların içini serinleten mükemmel içeceklerden biridir. En çok çocuklar olmak üzere insanların severek tükettikleri şeftali suyu tabi ki herkes tarafından bol bol tüketilmelidir.
 • Şeftali suyu faydalarından bahsedecek olursak tabi ki ilk söyleyeceğimiz şey şeftali suyunun bağışıklık sistemi üzerinde yapmış olduğu etkilerdir. Özellikle kış aylarında tüketilen şeftali suyu insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok sorunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Bunun yanı sıra insanların en büyük problemlerinden biri olan ağız kokusu sorunu şeftali suyu sayesinde çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle sizlerde ağız kokusu sorunundan şikayetçiyseniz şeftali suyunu tüketebilirsiniz. 
 • İçerisinde bulunan vitaminler ile insanlarda cilt güzelliğinde çok büyük etkiler göstermektedir. 
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde çok büyük katkılar sağladığı için şeftali suyunun tüketilmesini doktorlar hastalarına önermektedir. Sizlerde sindirim sistemi ile ilgili problemler yaşıyorsanız bol bol şeftali suyu tüketebilirsiniz. 
 • Bunun yanı sıra şeftali suyu içerisinde bol miktarda C vitamini, A ve B vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu vitaminleri vücudunuza alarak gün boyu daha enerjik olabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra A vitaminin üreme sisteminde ve göz sağlığındaki etkileri de şeftali suyu ile çok kolay bir şekilde vücuda alınabilmektedir.
]]>
Şeftali Hoşafı https://www.seftali.gen.tr/seftali-hosafi.html Mon, 26 Nov 2018 07:02:39 +0000 Şeftali Hoşafı, Şeftali hoşafı, yaz aylarında soğuk soğuk içilen, pilav, makarna gibi yiyeceklerin yanında servis edilen soğuk şekerli içecektir. Hoşaf kelimesi Türkçe'ye Farsça'dan gelmiştir. Hoşaf kurutulmuş meyvelerle Şeftali Hoşafı, Şeftali hoşafı, yaz aylarında soğuk soğuk içilen, pilav, makarna gibi yiyeceklerin yanında servis edilen soğuk şekerli içecektir. Hoşaf kelimesi Türkçe'ye Farsça'dan gelmiştir. Hoşaf kurutulmuş meyvelerle yapılana denir. Taze meyvelerle yapılana da Komposto denir. 

Şeftali hoşafı yapmak için gerekli malzemeler:
 • 5-6 adet orta boy olgun şeftali
 • 1,5- 2 su bardağı toz şeker
 • 2- 2,5 litre su
 • 1 paket vanilya 
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 dilim taze zencefil
 • 4-5 dilim limon 
Şeftali HoşafıŞeftali Hoşafının Yapılışı:

Şeker ve suyu bir tencereye koyalım. Tencereyi de ocağa koyalım. 5 dk kadar kaynatalım. Su kaynarken diğer taraftan da şeftalilerin kabuklarını soyalım ve içlerini temizleyelim. Şeftalileri küçük küpler halinde doğrayalım. Büyüklüğü kişiye kalmıştır. Ocağa konan şekerli su kaynayınca doğranan şeftaliler kaynayan şerbetin içine atılır. Bir dilim taze zencefil, 4-5 dilim limon ve bir adet çubuk tarçın da şerbete atılır ve bir taşım kaynatılır ve ocağın altı kapatılır. Vanilya eklenir ve bir kere karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır dinlenmeye bırakılır. Şeftali Hoşafı soğuyunca soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet Olsun.... 
]]>
Şeftali Kurabiye https://www.seftali.gen.tr/seftali-kurabiye.html Mon, 26 Nov 2018 13:22:31 +0000 Şeftali kurabiye: şeftali kurabiyemiz aşağıda göreceğiniz gibi gıda boyası kullanmak yerine kırmızı pancarın suyunun rengini de kullanabilirsiniz. Hem gıda boyasından daha sağlıklı bir tarif olabilir. Bunu da ufak bir püf no Şeftali kurabiye: şeftali kurabiyemiz aşağıda göreceğiniz gibi gıda boyası kullanmak yerine kırmızı pancarın suyunun rengini de kullanabilirsiniz. Hem gıda boyasından daha sağlıklı bir tarif olabilir. Bunu da ufak bir püf nokta olarak tarifimiize başlamadan belirtmek istedim.
 • 2.5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 kaşık un
 • Ceviz kabuğu
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası   
Hamuru İçin Gerekli malzemeler:
 • 3 su bardağı un
 • 250 gram tereyağ
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı pudra şekeri
Renklendirmek İçin Gerekli Malzemeler:
 • Sarı gıda boyası
 • Kırmızı gıda boyası
 • Şeker
Şeftali KurabiyeÜzeri İçin Gerekli Malzemeler:
 • Nane
Hazırlanışı: Süt, mısır nişastası, un tencereye alınır,çırpılarak muhallebisi yapılır. Kıvamı tutturulunca da ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Geniş kaba 2 adet yumurta kırılır. 250 gram tereyağ,1 bardak şeker ve ortalama 3 bardak unla hamur yoğurulur. Yoğurulan hamurdan cevizden biraz daha küçük bezeler elde edilir. Ceviz kabuklarının etrafına bu hamur sarılıp 180 derece fırına atılır. Üzeri kızarana kadar pişirilip, piştikten sonra soğuyan muhallebiler hamurun arasına koyulur. Şeftali şeklini almış olacaktır. Sulandırılan sarı ve kırmızı gıda boyalarına hazırlanan hamurlu muhallebiler batırılarak ren verilir ve daha sonra şekere bulanır. Tepesine de nane yapraklarını koyalım. Şeftali kurabiyeniz hazır. Afiyet olsun..
]]>
Şeftali Pasta https://www.seftali.gen.tr/seftali-pasta.html Tue, 27 Nov 2018 04:55:23 +0000 Şeftali Pasta, çocuklarımız için kolay ve pratik bir şekilde hemen hazırlayacağımız pasta çeşitidir. Hazırlanışı fazla zaman almayan malzemeleri kolay bulunan ve tadını da kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir pasta tür Şeftali Pasta, çocuklarımız için kolay ve pratik bir şekilde hemen hazırlayacağımız pasta çeşitidir. Hazırlanışı fazla zaman almayan malzemeleri kolay bulunan ve tadını da kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir pasta türüdür.  
 
Malzemeler:
 • 3 yumurta
 • 3 fincan toz şeker
 • 3 fincan un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu

Muhallebisi İçin: 
 • 4 su bardağı süt
 • 1 fincan un
 • 1 fincan nişasta
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 1 fincan vanilya
 • 4 adet şeftali
Şeftali PastaHazırlanışı: yumurta ve şekeri mikserle kabarıncaya kadar iyice karıştıralım. Un, vanilya ve kabartma tozunu da ekledikten sonra az daha çırpalım. Bir tepsi üzerine yağlı kağıt koyalım koyduktan sonra üzerine margarin sürelim. Yaptığımız karışımı bu kağıdın üzerine dökelim. Daha sonra fırına verelim. Piştikten sonra soğutup arasından bölerek ikiye ayıralım. Muhallebinin hazırlanışı için ise:  tencereye un,şeker,nişasta koyulup karıştırılır,içine süt eklenir. Muhallebi kıvama gelesiye kadar pişirilir. Vanilya ve 1 yemek kaşığı margarin konulup karıştırılır. Ilımaya bırakılır. Daha sonra kekin arasına pişirilen muhallebinin yarısı konulur. Muhallebi yayılır. Yaydıktan sonra arasına şeftali dilimleri dizilir. Kekin üzeri kapatılır. Onun üzerine kalan muhallebi dökülür ve yayılır. Muhallebi koyulduktan sonra üzerine tekrar şeftali dilimleri yerleştirilir.  Buz dolabında birkaç saat bekletildikten sonra şeftali pastanız yenmeye hazırdır. Afiyet olsun..
]]>
Şeftali Reçeli https://www.seftali.gen.tr/seftali-receli.html Tue, 27 Nov 2018 19:52:04 +0000 Şeftali Reçeli, Yaz aylarının vazgeçilmezi olan şeftali hem lezzetli olup hemde sağlık açısından oldukça faydalı meyvelerden biri olmaktadır. Şeftali sulu oluşundan dolayı hemen hemen herkesin tercihi arasında olmaktadır. A Şeftali Reçeli, Yaz aylarının vazgeçilmezi olan şeftali hem lezzetli olup hemde sağlık açısından oldukça faydalı meyvelerden biri olmaktadır. Şeftali sulu oluşundan dolayı hemen hemen herkesin tercihi arasında olmaktadır. Ayrıca yaşlısından gencine herkesin severek tükettiği meyve olmaktadır. Vitamin deposu olan bu meyve sadece yazın bir kaç ay bahçelerde görülüp daha sonra bitmektedir. Ancak annelerimizin bu vitamin deposunu kışa hazırlık olarak reçelini yapıp sakladıkları olmuştur. Şeftali reçeli hem pratik hemde masrafsız bir reçel türü olmaktadır.

Şeftali reçeli tarifi:
Malzemeler:
 • 750 gr şeftali
 • 750 gr toz şeker
 • yarım limon suyu
Şeftali ReçeliYapılışı:

İlk olarak şeftalilerin kabuklarını soyalım ve şeftalileri 2 parçaya bölelim ve içindeki çekirdeğini çıkartalım. Şeftalileri kesme şeker kadar boyutlara bölelim. Daha sonra derin bir tencereye 1 kat dilimlenen şeftali, 1 kat toz şeker koyun, şeftali ve şeker bitene kadar bu işlem tekrarlanmalıdır. Bu islem sonunda tencerenin kapağını kapatarak 4 yada 5 saat meyvelerin suyunu bırakması beklenmelidir. Suyunu bırakan meyveleri ocağa koyalım ve kısık ateşte karıştırarak kaynatalım. Fakat şeftali reçeli yaparken çok köpürdüğü için bunu engellemek bizim elimizde olmaktadır. Örneğin köpüğü engellemek icin 1 çay kaşığı kadar tereyağı eklemek yeterli olacaktır. Koyulaşan ve kıvamını almaya başlayan reçele yarım limon sıkılır ve bu şekilde de 5 dakika daha kaynatarak ocaktan alınmalıdır. Ocaktan aldığımız reçeli  sıcak sıcak kavanoza koyarak  ağızını sıkı bir şekikde kapatarak ters çevrilmelidir. Güneş girmeyen serin bir yere bırakılmalıdır. Soğuduktan sonra da kahvaltıda ve tatlılarda kullanılabilir.

]]>
Şeftali Aşılama https://www.seftali.gen.tr/seftali-asilama.html Wed, 28 Nov 2018 03:01:25 +0000 Şeftali aşılama, Aşı ağaçların  cinsini iyileştirmek için yapılıyor. Daha iyi cins meyve almak için yapılıyor. Çünkü, bahçemize diktiğimiz bir meyve fidanı, aşılı değilse büyüyünce yabanileşiyor. Aşı y
Şeftali aşılama, Aşı ağaçların  cinsini iyileştirmek için yapılıyor. Daha iyi cins meyve almak için yapılıyor. Çünkü, bahçemize diktiğimiz bir meyve fidanı, aşılı değilse büyüyünce yabanileşiyor. Aşı yapılmadığı zaman iyi bir meyve vermez oluyor. Dikilen fidanlardan iyi meyve alnak istiyorsak agaçları aşılamalıyız. Ya da önceden aşılı fidan almalıyız. Aşı olmasaydı,meyvecilik dünyanın en kolay işi olurdu. Meyve bahçesi sahiplerinin düşündükleri ilk şey fidanı aşılamaktır.Aşılamanın bir başka amacı da, değişik çeşitli meyveler elde edebilmektir. Aşı, doğrudan doğruya yabani ağaçlara da yapılıyor. Yabani bir ağaca aynı familyadan bir başka ağaç aşılanırsa, aşılanan ağaç o ağacın meyvesini veriyor. Ayrıca kimi cins meyve ağaçlarına başka bir cins meyve ağaçları da aşılanıyor. Hangi ağaçlara ne gibi aşılar yapılıyor bilmek lazımdır. Şeftaliye: Kayısı, erik, badem aşısı yapılır. Eriğe:Şeftali, kayısı, badem aşısı yapılır. 
Şeftali tüm gelişimini kısa sürede tamamlayan ve erken meyveye yatan bir bitkidir. İyi bakıma cevap veriyor. Şeftaliye yapılacak aşı bölgesi, toprak yüzeyinde 5-10 cm yukarıda kalacak şekilde ve durgun dönemde yapılır. 

Aşı nasıl yapılır
Aşı yaparken dikkat edilecek ilk nokta, aşı kalemlerinin, yani aşılanacak parçaların, iyi cins, alınmasıdır. Aşı kalemi, körpe bir ağacın, bir yaşındaki genç sürgünlerinden kesilen dalcıklardır. Aşı kaleminin kesileceği ağacın iyi cins olup olmadığını, ya da iyi meyve verip vermediği önceden bilmemiz gerekiyor. İyi bir aşı kalemi odunlanmış, rengi hafifce kırmızılanmış dallardan alınıyor. Bu dallardaki gözlerin yani tomurcukların  olgunlaşmamış olmasına dikkat edin. Secilen daldan kalemi keserken,büyük özen göstermek gerekiyor.  Çünkü, dal yanlış kesilirse, ağacın gelişmesine zarar verebilirsiniz. Meyve vermesini geciktirir. Aşı kalemi meyve ağaçlarının  yan dallarından çıkarılıyor. Meyve ağaçlarının birkaç tane esas dalı vardır. Bu dallardan çıkan öbür dallara ise, yan dallar deniyor.  İşte aşı kalemi bu yan dallardan alınıyor. Ağacın genel görünüşü bozan, başka dallara gölgeden dallar seçiliyor.Aşı kalemi meyve vermemiş fidanlardan da alınabiliyor. Kimleri bunun aşılanan ağacın genç meyve vermesine yol açacağım sanılırsa da, bu yanlıştır. Aşı fidanının iyi cins olduğunu bildikten sonra, mesele olmuyor.

Şeftali Aşılama
Kalem aşısı:
Üzerinde göz yani tomurcuk bulunan bir dalcıkla yapılıyor. Başlıca üç çeşidi vardır. Yarma kalem aşısı, İngiliz usulü yarma kalem aşısı, çoban aşısı vardır.

Yarma kalem aşısı: En çok bilek kalınlığında kadarki ağaçlara yapılıyor. Ağaç daha kalınlaşmışsa, yarısı büyük olacağından, aşı tutmayabiliyor. Böyle kalınlaşmış ağaçlara çoban aşısı yapmak daha uygun oluyor. Yarma kalem aşısı, ağacın gövdesine toprak hizasından yapılıyor. Yerden bir metre yukarıdan da yapılıyor. Ağaç testere ile dümdüz kesiliyor ve testerenin açtığı pürüzler özel bir bıçakla temizleniyor. Sonra ağaç, aşı baltası ile, tam ortadan ikiye ayrılıyor. İyi cins ağaçtan iki kalem alıyor. Bunların uçları yontulduktan sonra, bu yarığa karşılıklı olarak yerleştiriliyor. Bundan sonra  yapılacak iş, ağacın yarasını aşı macunu ile macunlamak, bir de yarılan yerin çevresini aşı sazı ile sıkı sıkı sarmak gerekiyor.

İngiliz usulü yarma kalem aşısı: Bu aşı, aşılanacak fidan iyice körpeyken yapılıyor. Aşı kalemiyle fidanın kalınlığı aynı olmalıdır. Aşılanacak fidan kesildikten sonra, üzerine ayrıca bir çentik açılır. Aşı kalemine de aynı biçimde bir çentik yapıldıktan sonra, bunlar karşı karşıya getirilerek birleştirilir; üstleri aşı sazıyla sıkıca sarılır.

]]>
Şeftali Marmelatı https://www.seftali.gen.tr/seftali-marmelati.html Wed, 28 Nov 2018 14:16:21 +0000 Şeftali Marmelatı, Bol sulu ve tatlı ve yaz meyvesidir. Ilıman iklimde yetişir. Şeftalinin içinde barındırdığı vitaminler sayesinde vücudun direnci artar. Şeftali meyve olarak yendiği gibi reçeli marmelatı da yapılır. Şeftali Marmelatı, Bol sulu ve tatlı ve yaz meyvesidir. Ilıman iklimde yetişir. Şeftalinin içinde barındırdığı vitaminler sayesinde vücudun direnci artar. Şeftali meyve olarak yendiği gibi reçeli marmelatı da yapılır. 

Şeftali Marmelatının Malzemeleri 
 • Yarım kilo şeftali
 • Yarım kilo toz şeker
 • 1,5  çay bardağı su
 • 3 diş kuru karanfil
 • Çeyrek limonun suyu
Şeftali Marmelatının Yapılışı: Şeftalileri soyup çekirdeklerini çıkarttıktan sonra iri parçalara bölün ve blendırdan geçirin. Şeftalilerin üzerine suyu ve toz şekeri ekleyip tamamen eriyinceye kadar blendırdan geçirin. Karışımı tencereye alın. Orta ateşte kaynayana kadar karıştırıp pişirin. Kaynattıktan sonra altını kısıp ara sıra karıştırarak dibinin tutmamasını sağlayın.Marmelat kıvamını almaya başlayınca limonu ekleyip istediğiniz koyuluğa gelinceye kadar pişirin. Cam bir kavanozda saklayın.

Şeftali Marmelatlı Kurabiyenin Malzemeleri
 • 150 gram margarin
 • 100 gram tereyağı
 • 1,5 çay bardağı toz şeker
 • 1,5 vanilya
 • 1,5 kabartma
 • 1 yumurta
 • Aldığı kadar un
Şeftali Marmelatlı Kurabiyenin Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp yumuşak bir hamur haline gelene kadar yoğurun. Fındıktan büyük parçalar koparıp yuvarlak şekil verin. Küçük yuvarlak bir şeyle hamura bastırın ve bu boşluğa marmelat koyun. Fırında kızarana kadar 20 dakika pişirin.
Afiyet olsun.

Şeftali Marmelatı
Şeftali Marmelatlı Tart 

Şeftali Marmelatlı Tartın Malzemeleri

Şeftali marmelatı için;
 • 3 şeftali
 • 2,5 çorba kaşığı toz şeker
 • Ceviz, tarçın
Tart hamuru için;
 • 4,5 su bardağı un
 • 2 yumurta
 • 200 gram tereyağı yada margarin
 • 1,5 su bardağı pudra şekeri
 • 1,5 çorba kaşığı yoğurt
 • 1,5 paket vanilya
 • 1,5 paket kabartma tozu
Şeftali Marmelatlı Tartın Yapılışı: Şeftaliyi yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra, çekirdeklerini çıkartın parçalara ayırıp blendırdan geçirin. Şekeri kattıktan sonra kaynamaya bırakın. Piştikten sonra ceviz ve tarçını ekleyin soğumaya bırakın. Marmelatın soğuk olması şarttır. Sıcak olursa hamuru yırtabilir. Tart hamuru için ayarladığınız malzemeleri yoğurup biraz dinlendirin. Daha sonra hamurun yarısından biraz fazlasını alt taban için açıp kenarlara doğru hafifçe kaldırın. Soğuyan marmelatı döküp her tarafına yayın. Üstü için hamuru kesip şeritler kesip şeritlerle marmelatın üstüne kafes gibi döşeyin. Bu işlemi bitirdikten sonra fırına atın. Piştikten sonra kesip üzerine pudra şekeri serpin.
Afiyet olsun.

Şeftali Marmelatlı Cevizli Top Kek

Malzemeler
 •  3 yumurta
 •  2,5 su bardağı şeker
 •  2,5 su bardağı süt
 •  1 su bardağı yoğurt
 • 1,5 su bardağı sıvı yağ
 •  2,5 yemek kaşığı sıcak su
 •  1 paket vanilya
 •  1 paket kabartma tozu
 •  Aldığı kadar un
 • 1 ,5 su bardağı ceviz 
 • 3,5 yemek kaşığı şeftali marmelatı
 • 1,5 çay kaşığı tarçın
Yapılışı: İlk olarak kasede cevizi, marmeladı ve tarçını karıştırıp kenara alın. Yumurtaları, şekeri ve sıcak suyu derince bir kaba alın, mikser yardımıyla şeker eriyip krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. Süt, yoğurt ve yağı ekleyip çırpma işlemine devam edin. Ayrı bir kapta un, kabartma tozu ve vanilyayı eleyip karışıma ilave edin. Kaplara eşit olarak paylaştırdıktan sonra üzerlerine marmelatlı ceviz karışımını koyun ve önceden ısıttığınız 180 derece fırında 45 dakika pişirin. 
Afiyet olsun.
]]>
Şeftali Kebabı https://www.seftali.gen.tr/seftali-kebabi.html Thu, 29 Nov 2018 04:29:29 +0000 Şeftali Kebabı, Şeftali kebabı, keçi sütünden yapılan hellim peyniriyle yapılmaktadır. Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Adı şeftali kebabı olmasına rağmen bu kebabın şeftaliyle alakası yoktur.
Şeftali Kebabı, Şeftali kebabı, keçi sütünden yapılan hellim peyniriyle yapılmaktadır. Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Adı şeftali kebabı olmasına rağmen bu kebabın şeftaliyle alakası yoktur. Bu kebabı Kıbrıs'ta uzun yıllar önce seyyar olarak kebap satan birisi varmış. Bunu ilk kez yiyen ve tadını çok beğenen biri ustaya adını sormuş. Ali usta cevap olarak da şef alinin kebabı demiş. O günden günümüze gelene kadar şef alinin kebabı şeftali kebabı olarak telaffuz edilmeye başlamıştır. 

Şeftali Kebabının Malzemeleri
 • 1 adet kuzu gömleği
 • 550 gram karışık kıyma
 • 1,5 demet maydanoz
 • 3 adet soğan
 • 3 adet domates
 • 6 adet sivribiber
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kimyon
Şeftali Kebabı
Şeftali Kebabının Yapılışı: Kuzu gömleğini ılık su dolu bir kabın içine koyun. Bu işlem kuzu gömleğinin yumuşaması ve kolayca sarılması için yapılır. Ilık suyun içinde gömlek açılıp büyür ve gerçek ölçülerine ulaşır. Soğanı rendeleyin. Maydanozları ayıplayıp ince ince kıydıktan sonra, kıymayı soğan, maydanoz, tuz, karabiber ve kimyonla iyice yoğurun. Buzdolabında bir saat beklettikten sonra kıymayı 6 eşit parçaya bölün. Kuzu gömleğini altı parçaya ayırdığınız kıymayı saracak şekilde makas yardımıyla altı parçaya bölün. Kuzu gömleğinden bir parça alın. Üzerine bir parça köfte koyun. Yaprak sarar gibi içindeki köfte görünmeyecek şekilde sarın. Üzeri nar gibi kızarıncaya kadar ızgarada yarım saat pişirin. Yine ızgarada pişirdiğiniz domates ve biberle birlikte servis edin. 
Afiyet olsun. 
]]>
Şeftali Faydaları https://www.seftali.gen.tr/seftali-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 05:46:32 +0000 Şeftali faydaları, Bol sulu ve oldukça tatlı bir meyve olan şeftalinin anavatanı Çin olarak düşünülmektedir. Gülgiller familyasına ait olan şeftali, 30 yıllık bir ağacın meyvesidir. Ülkemizde genel olarak Akdeni Şeftali faydaları, Bol sulu ve oldukça tatlı bir meyve olan şeftalinin anavatanı Çin olarak düşünülmektedir. Gülgiller familyasına ait olan şeftali, 30 yıllık bir ağacın meyvesidir. Ülkemizde genel olarak Akdeniz Bölgesinde ve Bursa'da yetiştirilmektedir. Şeftali meyve, meyve suyu, reçel ve komposto olarak tüketilebileceği gibi tatlı ve pasta yapımında da kullanılmaktadır.

Şeftali Faydaları

Şeftali Kansere Karşı İyi Gelir: Şeftali içerisinde yer alan karotenoid ve bioflavonoid adlı maddeler açısından zengin içeriğe sahiptir. Şeftali hücrelerde onarma işlemi yaratarak kanser hücrelerinin yayılmasını önler. Aynı zamanda ağız sağlığı için de faydalı bir meyvedir.

Şeftali Sindirim Sisteminin Sağlığını Korur: İçerisinde barındırdığı bileşenler böbrek ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Organların fonksiyonlarını düzenleyerek hazmın daha kolay olmasına yardımcı olur. Bu etkisi ile kabızlık problemine karşı iyi gelir. Böbreklerde meydana gelebilecek taş ve kumun kolaylıkla atılmasını sağlar.

Şeftali Kalp Sağlığına Karşı Faydalıdır: İçerisinde yer alan lif ve potasyum sayesinde kolesterolün dengede kalmasını sağlar ve kalp sağlığını olumlu anlamda etkiler.

Şeftali Mükemmel Bir Antioksidandır: Şeftali antioksidan bakımından iyi bir kaynaktır. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalındığında açığa çıkan serbest radikaller ile mücadele eder. Serbest radikallere karşı vücudu koruma altına alır. Aynı zamanda antioksidanlar vücudu birçok sağlık sorununa karşı koruyucu etki yaratır.

Şeftali Faydaları

Şeftali Doku Sağlığını Korur: Şeftalinin içerisinde yer alan C vitamini doku sağlığı için önemli rol oynar. Dokularda meydana gelen hasarı onarır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Şeftali Zayıflamaya Yardımcı Olur: Şeftali zayıflamak isteyenler için mükemmel bir meyvedir. Kalori bakımından düşük olan meyvenin 100 gramı yaklaşık 40-45 kalori içermektedir. Ayrıca tokluk süresini uzatıcı etkisi de bulunmaktadır.

Şeftali Kan Basıncını Düzenler: 1 tane orta boy şeftali yaklaşık 280 mg potasyum içerir ve potasyum kan basıncını olumlu yönde etkileyen minerallerden biridir. Ancak potasyum yüksekliği özellikle ileri yaşlarda ve böbrek hastalarında zararlı olabileceğinden, tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Şeftali Kemik Sağlığı İçin Faydalıdır: İçeriğinde barındırdığı A vitamini sayesinde kemik sağlığını koruyucu etki yaratır. A vitamini eksikliği farklı kemik hastalıklarına yakalanmak için bir nedendir ve şeftalinin içeriğinde barındırdığı A vitamini özellikle ileri yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir.

Şeftali Cilt Sağlığına Karşı İyi Gelir: Şeftalinin içinde bulunan A, C ve E vitamini cilt sağlığını koruyucu etki yaratır. İçeriğinde bulunan bu vitaminler cildi nemlendirerek, cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Saç Sağlığı İçin Şeftali: Şeftali saç dökülmelerine karşı iyi gelir. Tek başına bu konuda yeterli olmasa da şeftali ile beraber beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiğinde saç sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Mide Problemlerine İyi Gelir: Şeftalinin mideyi yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Mide bulantısı ve hazımsızlığa karşı tüketilebilir.

İdrar Söktürücü: Şeftali mükemmel bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda enfeksiyon ve mikroplara karşı iyi gelir. Bu etkisi ile iltihaplı romatizma ve Gut hastalığına karşı uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir besin maddesidir.

Obeziteyi Önler: Farklı antioksidanlar bakımından zengin içeriğe sahip olan şeftali, obezite kaynaklı oluşabilecek şeker ve kalp hastalıklarını engelleyici etki yaratır.

]]>
Şeftali Fidanı https://www.seftali.gen.tr/seftali-fidani.html Fri, 30 Nov 2018 00:11:11 +0000 Şeftali fidanı, Şeftali çok güzel bir meyvedir. B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minaralleri de bulunuyor. Şeftali vücudun hastal Şeftali fidanı, Şeftali çok güzel bir meyvedir. B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minaralleri de bulunuyor. Şeftali vücudun hastalıklara karşı direncini arttırıyor. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Bağsur şikayerlerini azaltır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir ve canlandırır. Şeftali taze olarak da tüketiliyor. Komposto, reçel, meyve suyu olarak da tüketiliyor. Şeftali soyulup ezildikten sonra yüze maske yapılıyor. Özellikle kuru ve yorgun ciltlere iyi geliyor. Şeftali çicekleri kaynatılıp suyu içilirse bağırsak solucanlarını düşürüyor. 

Şeftalinin ana vatanını İran ve Kafkasya olduğu biliniyordu. Daha sonra şeftalinin ana vatanının Doğu Asya ve Çin olduğu biliniyor. Amerika'nın hem güneyinde hem de kuzeyinde yetiştiriliyor. Afrika'da son yıllarda şeftali yetiştiriciliği çoğalmıştır. Avusturalya ve Yenizelanda'da da en fazla yetiştirilen meyve türü olmuştur. Ülkemizde birkaç ilimiz hariç diğer illerimizde şeftali yetiştirme yapılıyor. Şeftali yetiştiriciliği yapıldığı bölgeler içerisinde % 49'u  ve ağaç sayısının % 41' ile Marmara Bölgesi başta geliyor. Şeftali değişik iklim şartlarına uyabilen meyve türlerinden biridir. 

Şeftali Fidanı
Şeftali çeşitlerinin kış soğuklama istekleri 250 ile 1250 saat arasında değişiyor. Şeftali, şeftali anacı üzerinde süzek, kumlu, killi, tınlı, çakıllı ve çabuk ısınan alüviyal toprakları sever. Toprak pH'sı 6-7 arasında olması gerekir. Şeftali fidanları kumlu topraklarda yetişiyor. Yeterli sulama ve iyi gübreleme ile şeftali ağaçları yetiştirebilirsiniz. Şeftali fidanları ağır, nemli ve soğuk olan killi topraklarda yetişen ağaçların sürgünleri iyi pişkişleşemediğinden kış soğuklarından zarar görüyor ve ağaçlarda zamklanma başlıyor.
Fidan dikimini genellikle iki kişi yapıyor. Birisi fidanın dikim tahtasını kullanarak yerini ve derinliğini belirliyor ve fidanları dik olarak tutar. Fidan dikim derinliğine göre çukurdan toprak alarak  çukur hazırlanır. Fidan çukura konulur etrafı toprakla doldurulur ve ayak ile fidanın çevresindeki toprak sıkıştırılır. Fidanın çevresi toprakla doldurulması sırasında, fidanı tutan kişi kökleri çukur tabanına bastırmamak gerekiyor. Köklerin uç kısımları yukarı doğru kıvrılmamalıdır. Şeftali dikiminden sonra fidan çevresine can suyu verilir. Can suyunu etrafa taşmayacak şekilde verilmesi için küçük bir havuz yapılır ve mutlaka sulama yapılır. Can suyu denilen bu uygulama toprak ıslak olsa da mutlaka tekrarlanıyor. Fidan kökleri ile toprak parçacıkları arasında hava boşlukları kalmaması gerekiyor.

Şeftali fidanları saksıda yetiştirilmişse  topraklı olarak dikiliyor. Saksıdan çıkan şeftali fidanları topraklı fidanın toprağının dağılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Dikim çukura otuturulur ve bundan sonra can suyu verilir. Sonra iki işlem daha yapılır. Yani destek sistemi ( herekleme ) ve dikim budaması yapılır. Yeni dikilen şeftali fidanı, henüz kök sistemi  tam olarak oluşmaz. Bu yüzden rüzgarla eğilebiliyor. Bunun için herek olarak kullanıldığı malzemelerle destekleme işlemi yapılır. İki herek çapraz durumda sokulur ve fidana yaklaştırılır. Sekiz rakamına benzer bir şekilde fidan hereklere bağlanır. Bağlar fidan büyüklüğünde gövdeyi boğmamalıdır. Son olarak dikile fidanın tepesi kesilir. Kesim yüksekliği meyve türüne ve iklim koşullarına göre 50- 60 cm'den 70-80 cm'e kadar değişebilir. Soğuk yerlerde daha yüksek  boy verir. Kesim yerine en yakın olan alttaki gözlerden ana dallar çıkarak,fidanı taçlandıracaklardır.
]]>
Şeftali Çiçeği https://www.seftali.gen.tr/seftali-cicegi.html Fri, 30 Nov 2018 12:46:59 +0000 Şeftali Çiçeği, genel olarak yaz aylarında oluşan bu meyve soğuk iklime ve dona karşı dirençsizdir. şeftali çiçeğinin oluşumu yüzyıllara dayanarak aslında Çin'den tüm dünyaya yayıldığını söylemekte uzmanlar asıl kö Şeftali Çiçeği, genel olarak yaz aylarında oluşan bu meyve soğuk iklime ve dona karşı dirençsizdir. şeftali çiçeğinin oluşumu yüzyıllara dayanarak aslında Çin'den tüm dünyaya yayıldığını söylemekte uzmanlar asıl kökeni Çin olarak niterilse de Türkiye ve coğrafi bölgelerde çok fazla da çeşidi bolca bulunmaktadır. Şeftali çiçeğinin çıkmasıyla şeftalinin oluşum aşamasına geldiği anlamı hepimiz için sevindirici bir haberdir. Fakat bu şeftali çiçeğinin açması ona ne kadar iyi bakıldığında göstergesidir. O kadar hassas oldukları söylenmese de her bitki türü gibi de bu ağaçlarda ilgi ve bakım ister. Bizlerin çok sevdiği bir meyve olan bu şeftali asıl olarak meyve suyu ve günümüze tüysüz olarak da yenilmekte asıl olanı tüylüdür. Ve şuana dek bütün çalışmalar bunun üstündedir. Genetik olan asıl olan tüylü olan şeftalidir. Bizlerinde bilgi sahibi olması için uzmanların açıklama yapmasına gerek duymaksızın büyüklerimizin atalarımızın  bize verdiği bilgiler apaçık ortadadır. 

Şeftali Çiçeği
Bizlerin bu meyveye sahip çıkması ne kadar onur ve gurur vericidir. Bilinmez fakat günümüzde insanlar ya konsantre yada püre yahut bunu meyve suyu olarak tüketmektedir. Bizlerin aslında bununda faydalı olup sizinle paylaşmamızda ki yararı şunlardır. Şeftali bir besin deposudur. Ve her zaman bunun kıymetini bilmek gerek çekirdeği yakıt yahut yakacak olarak kullanılmaktadır. Bunları bilmemiz bizler için gerek olan bu bilgiyi dağıtmaktan geçer yıllar önce Avrupa da bunun bilimsel olarak açıklanmasının ardından uzmanlar harekete geçer ve bunun hakkında çeşitli bilgiler edinirler. Bizlerin bu meyve ağacını ne kadar çok fazla yetiştirip ve bilgilendirip doğanında bizimde faydamız olduğunu unutmamak gerek dediğimiz olaylar kesinlikle açıklanmıştır. Ve bunun sonucu ortaya çıkan bir çok uzman bunun hakkında sürekli bilgiler toplamaktadır. İlaç sektörü dahi bununla ilgili çeşitli çalışmalar başlatmıştır. Bizlerin bu meyveyi koruyup kollayıp ne şekilde kullanmamız şeklindeki düşüncesinden ziyade neden bunu daha fazla bilgi ile insanlara dağıtmamızdır. Bizlerin şeftali  ve şeftali çiçeğinin oluşumunu dağıtmak tamamen bizlerin insanlara bilgi verip paylaşmasıyla meydana gelmektedir.
]]>
Şeftali https://www.seftali.gen.tr/seftali.html Fri, 30 Nov 2018 21:31:11 +0000 Şeftali, yaz meyvelerindendir. Herkes tarafından çok sevilerek tüketilir fakat kimisi kabuğunu sevmez ve soyarak tüketmeyi tercih eder. Dıştaki tüylü dokudan dolayı kimi insanları rahatsız eder. Şeftali oldukça lezzetli ve sulu Şeftali, yaz meyvelerindendir. Herkes tarafından çok sevilerek tüketilir fakat kimisi kabuğunu sevmez ve soyarak tüketmeyi tercih eder. Dıştaki tüylü dokudan dolayı kimi insanları rahatsız eder. Şeftali oldukça lezzetli ve sulu bir yemektir yaz aylarında organik bir şekilde tüketmek daha da faydalıdır. Şeftali günümüzde her yerde yetişmektedir. Şeftali ağaçları sekiz metreye kadar uzayabilir. Şeftali de diğer meyve ağaçları gibi kışın yapraklarını döker. Şeftali ülkemizde Bursa Malatya Amasya Edirne Samsun Kastamonu gibi illerimizde yetiştirilir. Şeftalinin ekonomik değeri oldukça büyüktür. Narin bir meyve türüdür. Hemen tüketilmesi gerekir uzun süre bekletilmeye uygun değildir. Şeftali sadece meyve olarak tüketilmez ayrıca meyve suları marmelatı reçeli yapılabilir. Ayrıca sütlü tatlılarda pastalarda sık sık kullanılır. Üstelik kalorisi düşük olan bir meyvedir buna karşın pek çok besleyici madde ile doludur. Şeftali içerisinde on farklı vitamin içerir.  A vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyvedir.  Ayrıca C, E, K, B6, B3, B2, B1, B9 ve B5 vitamini içerir. Bir büyük şeftalide üç yüz otuz üç mili gram potasyum bulunur. Potasyum insanlarda böbrek taşını engeller, kemik sağlığını korur ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca şeftali ek olarak magnezyum fosfor bakır çinko Demir ve kalsiyum da içerir. Bu mineraller ile kan hücreleri kemikler ve sinir sistemi desteklenir. Şeftalinin içeriğine bakarsak hem etli kısmında hem de kabuklarında çeşitli antioksidan maddeler vardır. Bu antioksidanlar vücudumuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hastalıklara karşı koruyucudur. Bir şeftalinin içerisinde üç gram lif bulunur. Sağlıklı ve kolay sindirim için şeftali tüketilebilir. Şeftalinin sağlığa bir çok faydası vardır bunlar

Şeftali
Şeftalinin faydaları,
 • Şeftali kilo vermek isteyenlerin ve diyet yapanların güvenle tüketebileceği yiyeceklerden biridir. Tokluk hissi verir ve buna rağmen düşük kalorilidir.
 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde diyabet ve kalp hastalıklarına karşı savaşır. 
 • Cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır içeriğindeki vitaminler sayesinde cildi nemlendirir ve kendini yenilemesini sağlar.
 • Saç derisi üzerinde olumlu etkiler yaratır saç dökülmesini engeller 
 • Bağırsak kurtlarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü etkisi vardır mesaneyi ve böbrekleri temizler.
 • Mide bozukluğu çekenlerin midesini yatıştırır. 
 • Hazımsızlık için tüketilebilir. 
 • İltihap ve mikrop gidericidir bu nedenle gut ve romatizma hastalarına tavsiye edilir.
 • Göz sağlığına iyi gelir katarakta karşı korur.
 • Kalp sağlığını korur yaşlanmaya karşı savaşır.
 • Demir eksikliğine bağlı olarak oluşan kansızlığı giderir. 
 • Stres ve kaygıyı hafifletir. 
]]>
Rüyada Şeftali Toplamak https://www.seftali.gen.tr/ruyada-seftali-toplamak.html Sat, 01 Dec 2018 20:18:32 +0000 Rüyada Şeftali Toplamak, esenliğe ve refaha işaret ederken aynı zamanda kişinin rahat edeceği bir yaşantıya işaret etmektedir. Rahatlığa kişiyi mutluluğa erdiren bir rüya olarak yorumlanır ve kişiyi her yönden m Rüyada Şeftali Toplamak, esenliğe ve refaha işaret ederken aynı zamanda kişinin rahat edeceği bir yaşantıya işaret etmektedir. Rahatlığa kişiyi mutluluğa erdiren bir rüya olarak yorumlanır ve kişiyi her yönden mutlu olmasını sağlayacak bolluk, bereket içerisinde yaşamını devam ettirecek, her istediğini yapabilecek hale gelecektir. Bunun yanı sıra kişinin kısmetinin açık olduğuna işaret olan bir rüya olarak bilinir. Bu rüyayı gören kişi kısa zaman içerisinde elde edeceği birden fazla hayra ve nimete işaret etmektedir. Rüyayı gören kişinin arzu ve isteklerine kavuşacağı anlamına gelir. Bu rüya gören kişi bekarsa eğer kuracağı huzurlu ve sıcak bir yuvaya işaret eder. Sabretmeniz gerektiğine ve bu sabrın sonunda birçok hayır elde edileceğine işaret etmektedir. Rüyada şeftali topladığını görmek aynı zamanda rüyayı gören kişinin hayallerine, iç dünyasına, hedefine ve dileklerine ulaşacağına işaret eder. Rüya sahibinin bir şeftali bahçesinde şeftali topladığını görmesi de eninde sonunda hayallerine kavuşacağına işaret etmektedir. Evli olmayan bir kişinin şeftali toplaması karşısına hayırlı kısmetler çıkacağına işaret eder. Rüyasında şeftali topladığını gören ve topladığı şeftaliyi yiyen kişi evlilik hayatında aşk hayatında huzur ve aşk içinde geçecektir, ağız tadı bozulmayacaktır. Bu kişi hem maddi hemde manevi olarak huzura ulaşacak olan kişilerdir.

Rüyada şeftali toplamak, bu rüyayı gören kişi zorlukların sonrasında kavuştuğu beceriye, ümitsizlikten sonra beklediği mala, umudunu kestikten sonra ümit etmiş olduğu beceriye, sıkıntılara göğüs gererek ulaşacağı nimete manasına gelir, Bir başka deyişle ise rüyada şeftali toplamak, sıkıntılara göğüs gererek elde ettiği daha bol kazanca, yardım alarak hak edilen refaha kavuşacağına, anlayışlı genç yabancıya, uğraşlarının sonunda düşlediği refaha, sıkıntıya düşerek istediği daha sağlıklı bir yaşantıya, zorlanarak istediği daha iyi bir hayata anlamına gelir. Rüyada ağaçtan şeftali toplamak olumlu şekliyle, sıkıntı sonrasında hak edilen güce, sıkıntı çekilerek gözlediği huzura, yenilgiden sonra gözlenen daha çok kazanca, zahmet çekerek istediği ferahlığa, çektiği sıkıntıların ardından meyvesini alarak özlediği daha sağlıklı bir yaşantıya, sıkıntıya düşerek kavuştuğu itibara şeklinde tabir olunmaktadır. Rüyayı gören kişi zorluklara göğüs gererek kazanılan varlığa, başarısızlıktan sonra hak etmiş olduğu müjdeye, uğraşlarının sonunda hak ettiği temiz kazanca, cefa çektikten sonra beklenen ticari kazanca, çekilen cefadan sonra ulaştığı ferahlığa anlamına gelmektedir. Özel hayatta ağız tadının olacağına ve huzura işaret etmesinin yanında, sıkıntılı günlerin ardından gelecek olan esenliğe ve güzel günlere de işaret eder. Rüyada görülen şeftali toplamak şık ve zarif olmak anlamına gelmektedir. 

Rüyada Şeftali Toplamak

Rüyada şeftali toplamak, kişinin yaşamış olduğu sağlık sorunları sona ereceğine, hastalığının ilacını bulacağı anlamına ve sorun kalmadan kişi kendisini eskiden olduğu gibi sağlıklı, huzurlu ve mutlu hissedecektir. Bu kişinin hayata bakışını değiştireceği gibi kişiyi tekrar eskiden olduğu gibi iş hayatında da devam etmesini sağlamaya da vesile olacaktır. Kişi bu sayede hem ailesine karşı hemde topluma karşı dik duracak maddi ve manevi olarak çekmiş olduğu sıkıntısı son bulacaktır. Rüyayı gören kişinin sevdiğine karşılık alması veya karşısına aşık olacağı kişinin çıkmasıyla mutluluğa ulaşacağına, güzel günler yaşayacağına ve onunla bir ömür beraber olacağına, bir yastıkta kocamış olacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin şansının ve kısmetin açılacağı anlamına gelmektedir. Kişi sergilemiş olduğu başarılar sayesinde kendi iş yerine kazandıracağı gibi kendisi de makam ve mevki olarak önemli derecede yükselişe ulaşır.

]]>
Şeftali Yetiştiriciliği https://www.seftali.gen.tr/seftali-yetistiriciligi.html Sat, 01 Dec 2018 21:39:31 +0000 Şeftali Yetiştiriciliği, Şeftali değişik iklim koşullarına en çok uyumlu meyvelerden birisidir. Bu vaziyet bu türün dünya üstünde kapsamlı ölçüde yayılmasında mühim bir tesir yapmıştır. Şeftali erken çiçek açan Şeftali Yetiştiriciliği, Şeftali değişik iklim koşullarına en çok uyumlu meyvelerden birisidir. Bu vaziyet bu türün dünya üstünde kapsamlı ölçüde yayılmasında mühim bir tesir yapmıştır. Şeftali erken çiçek açan bir tür olduğundan ilkbaharın donlu geçmesi şeftali yetiştiriciliğini kısıtlayan mühim faktörlerden birisidir. Şeftali değişik iklim koşullarına en çok uyumlu meyvelerden birisidir. Bu vaziyet bu türün dünya üstünde kapsamlı ölçüde yayılmasında mühim bir tesir yapmıştır. Türkiye şeftali ve nektarin imalat ölçüsü durumundan 547.215 ton ile 7. sırada bulunmaktadır.  

Toprak İsteği
Kumlu,  tınlı, milli,  çakıllı ve hızlı ısınan alüvyal topraklarda toprak pH ı 6-7 dolaylarında meydana gelen, toprak yüzeyine yakın ana kaya olmayan etkin kireç oranı % 12 yi son bulmayan ağır ve nemli olmayan zemin suyu düzeyi düşük meydana gelen topraklarda iyi neticeler alınır. Kireç oranı yüksek topraklarda kalsiyum demir alımını engellediği için demir eksikliği klorozu meydana gelir. Şeftali bir ılıman iklim meyve türüdür. Kış mevsiminde dinlenmeye girer ve yapraklarını döker.  Kuvvetli kış soğukları, düşük yaz sıcaklığı ve ilkbahar donları şeftalinin uygun fiyat olarak yetiştirilmesini önleyen iklim faktörleridir. Kış soğuklarına göre ilkbaharın geç donları şeftali yetiştiriciliğinde daha mühimdir. Çiçek tomurcuklarının kış aylarında soğuklara bir sürü sağlam olmalarına karşılık tomurcuklarda uyanmanın ilerlemesiyle, çiçeklerin açılması ve küçük meyvelerin teşekkülü ile donlara karşı hassaslık artar. Çiçeklenme vaktiyle havaların soğuması, bilhassa sıcaklığın 5°C'nin altına azalması ve yağan yağmurlar tozlayıcı böceklerin faaliyetlerini engeller. Çiçeklenme dönemi uzar.  Neticede,  meyve davranışı azalır. Çiçeklenme sonrasında meydana gelecek yağışlar ve yüksek hava nisbi nemi külleme, kızılleke ve klok benzeri mantarlı hastalıkların artmasına sebep olur. 

Şeftali Yetiştiriciliği
Şeftali bahçesinin kurulacağı arazinin toprak yapısı,  şeftalinin isteklerine uyumlu olmalıdır.  Kireçli, ağır, killi,  bir sürü nemli ve bir sürü kır arazilerde şeftali yetiştirilmez. Türlü sıkıntılar yaratır ve uygun fiyat olmaz. Bununla birlikte şeftali suyu seven bir meyve türü olduğu için, arazide yeteri civarı bir su kaynağı da bulunmalıdır.  Bahçe yeri seçiminde iklim şartları da göz önüne alınmalıdır.  Erken çiçeklenen bir tür olduğu için bilhassa ilkbahar erken donlarının görüldüğü bölgeler temkinli bir biçimde değerlendirilmelidir. Aşırı soğuk ve rüzgar meydan bölgeler tercih edilmemelidir. Şeftali bahçesi kurulacak arazide daha önce bir sürü senelik bitkiler yetiştirilmişse,  bunların kökleri ve parçaları araziden iyice temizlenmelidir. Daha önce yetiştirilmiş bir sürü senelik bitkiler nedeniyle arazide toprak yorgunluğu olabilmektedir. Bu sebeple temizlenen arazide 2-3 yıl civarı değişik tarla bitkilerinin yetiştirilmesi uyumlu olur. Şayet arazide daha önce şeftali ağaçları yetiştirilmişse,  toprağı dinlendirme işlemi kesinlikle yapılmalıdır. Zaman kaybetmek istenmiyorsa, şeftali fidanları daha önce sökülen ağaçların yerlerine değil, bunların ara boşluklarına dikilmelidir. Dikimden evvelki yaz ve sonbahar aylarında bahçe arazisi dikim için hazırlanır. Toprak önce derin olarak sürülür.  Sebep görülürse ikinci kez versiyon yapılır. Dikimden önce sonbaharda bir toprak tahlili yaptırılması,  eksik görülen besin elementlerinin destek edilmesi için bir basit gübrelemenin inşa edilmesi tavsiye edilir. Gübrelemeden sonra, verilen gübrelerin toprağa gömülmesi için, toprağın yeniden sürülmesi, diskaro ya da tırmıkla toprak yüzeyinin düzlenmesi gerekir. Tür seçimi pazarda tutulan ve yüksek fiyatla satılan çeşitler olmalıdır. Arazi büyükse, bahçeye değişik vakitlerde olgunlaşan birden çok tür dikilebilir. Tür seçiminde bölgedeki denetim kuruluşlarından destek alınmalıdır. Dikim şeftali bahçeleri çoğunlukla bir yaşlarındaki aşılı fidanlarla kurulur. Fidanla]]> Rüyada Şeftali Görmek https://www.seftali.gen.tr/ruyada-seftali-gormek.html Sun, 02 Dec 2018 18:34:24 +0000 Rüyada şeftali görmek, rüya sahibine bir yandan iyi müjdeler verirken, bir yandan da kötü olayları işaret eder. Bazı yorumcular bu rüyayı gören kişilerin şanslı ve kısmetli bir döneme gireceğine, sıkıntıların sona erece Rüyada şeftali görmek, rüya sahibine bir yandan iyi müjdeler verirken, bir yandan da kötü olayları işaret eder. Bazı yorumcular bu rüyayı gören kişilerin şanslı ve kısmetli bir döneme gireceğine, sıkıntıların sona ereceğine işaret ettiğini belirtir. Özellikle pembe renkte, güzel bir şeftali görmek, kişinin şansının uzun süreli olmasına işaret eder. İş yaşamında iyi kazanç müjdesi, iyi dostluklar, hayırlı ve sevilen bir eş gibi özellikli beklentiler yerine gelecektir. Bunlar kişilerin hayallerini süslemekten, gerçeğe dönüşecektir. Rüyayı görenler kendilerini bundan sonra rahat bir yaşamın beklediğini düşünebilir. Şeftali lezzetli, tatlı olursa elde edilecekler daha kıymetli ve uzun süreli olur.

Rüyada şeftali görmek bazı yorumculara göre de, kişinin üzüntü duymasına, kendini çevresinden soyutlamasına, ve kötü gelişmelerin olmasına tabir edilir. Buna rağmen şeftali görmek ile ilgili rüyalar detaylı değerlendirilmelidir. Bekar olanların bu rüyayı görmeleri halinde, en kısa sürede hayırlı ve güzel bir kısmetinin olmasına, evli olanların rüyayı görmesi halinde ise, kişinin evinde huzurlu olmasına işaret eder. Şeftalinin rengi, kokusu ve lezzeti de rüyanın tabirini etkiler. Hoş kokulu, güzel canlı renkli ve tatlı şeftali her zaman iyi şekilde tabir edilir.

Rüyada şeftali yemek ise, yenilen şeftalinin lezzetiyle bağlantılı şekilde kişinin yaşamının güzel geçmesine, sıkıntı ve kederlerin bitmesine işret eder. Bu rüyayı gören kişiler sıkıntılarından kurtulacak, refaha erecektir. Henüz olmamış, ekşi lezzette şeftali yemek ise, kişinin kendinin sahip olduğu kuruntularının olmasına, kendi kendini sıkıntıya sokmasına delalet eder. Sulu ve tatlı şeftali yemek her zaman hayırlı sonuçlar doğurur.

Rüyada şeftali ağacı görmek ise, ağaçtaki şeftalinin miktarına göre olumlu gelişmelere işaret eder. Bu rüya zengin, asil biriyle yapılacak hayırlı bir evliliğe, mutlu bir yaşama tabir edilir. Şeftalinin miktarına, güzelliğine göre beklentilerde güzel olacaktır. Ağaçtan şeftali toplamak ise, kişinin kendi çabasıyla kazancını arttırmasına, bol kazanç sağlamasına, yeni bir işe başlanmasına tabir edilir. Bol kazanç ve elde edilen karlı işler anlamını taşır.

Rüyada Şeftali Görmek
Rüyada şeftali suyu içmek ise, hayırlı sonuçları olan bir rüyadır. Bu rüyayı gören kişiler hastaysa şifa bulur, borç içindeyse borçlarını öder, sıkıntı çekiyorsa eli bollaşır, hanesine bereket gelir, gurbetlik çekiyorsa sevdiğine kavuşur. Bu nedenle hayırlı tabir edilen rüyaların içinde en güzellerinden biridir. Şeftali suyunu taze meyveden sıkıp içmek daha güzel yorumlanır. Tez elden bu güzellikleri elde etmeye, yaşamındaki tüm pürüzlerin bir anda yok olmasına tabir edilir.

Rüyada şeftali reçeli yemek ise, kişinin yaşamında, aile ortamında huzurlu olmasına, sağlıklı olmasına, kısmet, şans ve zenginlik elde etmeye işaret eder. Bu kişiler evlerindeki kişilerle eşleriyle, çocuklarıyla da iyi geçinirler. İş yaşamındaki arkadaşlarıyla, dostlarıyla geçiminde de sorun yaşamazlar. Genel olarak rüyada görülen şeftali, lezzetli olmasıyla, tadıyla rüyanın tabirine yön verir. Bu rüyalar hayırlı sonuçları olan, güzel rüyalardır.
]]>
Şeftali Diyeti https://www.seftali.gen.tr/seftali-diyeti.html Mon, 03 Dec 2018 17:39:37 +0000 Şeftali Diyeti; günümüzde özellikle bayanlar için zayıf kalma durumu, büyük özellik taşımaktadır. Bu nedenle de en çok kullanılan yöntemlerden birisi diyet yapmaktır. Şeftali diyeti de, bu çe

Şeftali Diyeti; günümüzde özellikle bayanlar için zayıf kalma durumu, büyük özellik taşımaktadır. Bu nedenle de en çok kullanılan yöntemlerden birisi diyet yapmaktır. Şeftali diyeti de, bu çeşitlerden sadece bir tanesidir.

Diyetin önceliği olan şeftali, yaz mevsiminin en çok tercih edilen meyveleri arasında bulunmaktadır. Şeftalinin sağlık açısından en önemli özelliklerinden birisi de, bu meyvenin tahmin edilenden yüksek oranda lifin bulunmasıdır. Bunun birlikte içeriğinde A ve C vitaminleri oldukça zengin bir biçimde içermektedir. Bu sebeple de şeftali vücut içerisinde bir antioksidan görevi yapmaktadır. Sağlık bakımından  bakıldığında şeftali, vücuttaki zarar görmüş hücrelerin bakımını yapmakta, vücudu mikroplardan dezenfekte etmekte ve de bağırsakları düzenli bir şekilde çalıştırmasını sağlamaktadır. 

Şeftalinin içerdiği vitaminlerden yararlanabilmek için, günde iki tane şeftali yemek yeterli gelmektedir. Aynı anda, şeftalinin kabuğuyla birlikte yenilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ise, şeftali kabuğundaki lif miktarının olduğundan fazla bulunmasıdır. Şeftali, sindirime oldukça yarar sağlamaktadır. Bununla birlikte, şeftali yaşlılık karşıtı bir meyve çeşididir. Bunun sebebi ise, meyvenin karoten açısından zengin olmasıdır. Hücrelerin yenilenmesine sebep olan özellik ise, meyvenin içermiş olduğu demir ve de potasyum miktarıdır. Şeftalinin glisemik endeksi oldukça azdır. Bu sebeple de, meyvenin uzun süre tok tutma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle de, kilo vermek isteyen kişiler şeftali diyetiyle rahatlıkla diyet yapabilirler. Bununla birlikte de şeftali diyeti, hem sağlıklı yaşamı hem de kilo vermeyi sağlamaktadır.

Şeftali diyetinde, sabah öğününde ilk olarak yarım yağlı bir bardak süt içilmesi büyük önem içermektedir. Bir zaman geçtikten sonra, bir dilim kadar beyaz peynir, 4 adet kadar zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta ve de 2 adet kadar da ince dilim çavdar ekmeğiyle kahvaltı edilebilir. Kahvaltı yaptıktan bir zaman sonra, yürüyüş veya egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. 

Şeftali Diyeti

Kahvaltıyla öğle yemeği arasında bir ara öğün yapılabilir. Bu ara öğünde, 2 adet orta boy kadar şeftali yenmesi önerilir. Öğle yemeğine vakti geldiğinde ise, mevsim sebzelerinden yapılma sebze yemeği öğünde yer almalıdır. Sebze yemeği dışında menüde bulunması gereken besinler içerisinde, bir kase yağsız yoğurt, 2 dilim çavdar ekmeği ve  mevsim salata gibi besinler bulunmaktadır. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında da bir ara öğün yer almaktadır. Bu ara öğünde ise, 1 bardak taze sıkılmış şeftali suyu tüketilmelidir.

Akşam yemeği öğününde ise, 1 adet orta boy balık, bir yumruk kadar tavuk veya kırmızı et ile 4 adet yağsız köfte bulunmaktadır. Bu besinlerle beraber 2 adet ince dilim çavdar ekmeği ve mevsim salata tercih edilmektedir. Salata yaparken, az limon suyu ve az yağ konulmalıdır. Günün sonunda ise gece  uyumadan önce, 2 adet orta boy şeftali yemek, sindirim sistemini kolaylaştırmaktadır. 

Şeftali diyetini yaparken, bir husus oldukça mühimdir. Bu husus ise, şeftali diyetinin birçok yararı olmasına karşın bu diyet uygulanmadan önce kesinlikle uzman bir doktordan tavsiye alınmalıdır. Çünkü kişilerin fizyolojik yapısı nedeniyle, bu diyet bazı kişilere fayda sağlayabilmektedir. Yine bu diyetini yapmak isteyen bir kişinin mevcut bir hastalığı var ise, bu diyetin uzman bir kişinin yardım alınmadan yapılmamalıdır. Bu diyeti yaparken, tuz ve yağ miktarının kısıtlanması önemli bir noktadır. Yine bu diyet uygulanırken, bol miktarda su içilmelidir.

Şeftali diyeti, şeftalinin özellikleri sayesinde oldukça sağlıklı bir diyet olmasıyla birlikte, kesinlikle bir diyetisyen ya da uzmana danışılarak uygulanmalıdır. Şeftali, tok tutma özelliğiyle meşhurken, kişi şeftali diyeti sayesinde hem tok kalarak hem de sağlıklı yaşayarak kilo verebilmektedir.

]]>
Şeftali Tatlısı https://www.seftali.gen.tr/seftali-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 02:37:30 +0000 Şeftali Tatlısı, Şeftali bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesidir. Ilıman  iklimlerde yetişir. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi'nde ve Bursa'da yetiştirilir. Şeftali bir çok şekilde tüketilebilir. Meyve olarak yenebileceği Şeftali Tatlısı, Şeftali bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesidir. Ilıman  iklimlerde yetişir. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi'nde ve Bursa'da yetiştirilir. Şeftali bir çok şekilde tüketilebilir. Meyve olarak yenebileceği gibi reçeli tatlısı da yapılabilir. 

Şeftali Tatlısının Malzemeleri
 • 1 kilo şeftali
 • şeker
 • ceviz içi, krem şanti
Şeftali Tatlısının Yapılışı: Şeftalileri ortadan ikiye bölüp kabuklarını soyarak çekirdeklerini çıkarın. Bir fırın tepsisine yarım şeftalileri dizip, üzerlerine birer çorba kaşığı şeker koyun. Tepsiye 1,5 su bardağı su döküp üzerini kapatın. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında 35-40 dakika pişirin. Piştikten sonra soğumaya bırakın. Bu arada bir su bardağı sütle krem şantiyi hazırlayıp dolaba koyun. Şeftaliler soğuduktan sonra üzerine bir yemek kaşığı ceviz içi koyun ve üzerini krem  şantiyle süsleyin.

Muhallebili Şeftali Tatlısının Malzemeleri
 • 1,5 kilo süt
 • 1,5  çorba kaşığı un
 • 1,5  çorba kaşığı nişasta
 • 1,5  çorba kaşığı  pirinç unu
 • 1 paket  vanilya
 • 1,5 su bardağı toz şeker
Şeftalisi için 
 • 6 şeftali
 • 7 çorba kaşığı toz şeker
Üzeri İçin
 • 1 paket krem şanti 
 • 2 çay bardağı süt
 • yeşil fıstık
Muhallebili Şeftali Tatlısının Yapılışı:Tencereye sütü, şekeri, unu, nişastayı ve pirinç ununu koyun ve devamlı karıştırarak pişirmeye başlayın. Daha sonra vanilyayı ekleyip pişirmeye devam edin. Koyulaşmaya başlayınca altını kapatın. Bir yandan da şeftalileri soyup ortadand ikiye ayırın. Ayrı bir tencereye şeftalileri dizdikten sonra üzerine şekeri dökün. Kapağını kapatarak pişirin. Krem şantiyi karıştırma kabına alın üzerine süt döktükten sonra mikserle çırparak köpürtün. Köpürdükten sonra krem şantiyi buzdolabına koyun. 
Hazırlanan muhallebiyi kaselere koyduktan sonra, muhallebilerin üzerine pişen şeftalilerden koyun. Krem şantiyi üzerine sıkın. Yeşil fıstık serptikten sonra servis edebilirsiniz. 

Şeftali Tatlısı
Karamelli Kaymaklı Şeftali Tatlısının Malzemeleri
 • 8 şeftali
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 2 kabuk tarçın
 • 14 dilim tost ekmeği
Karameli İçin
 • 6 çorba kaşığı  toz şeker
 • Yarım limon
 • 2 su bardağı su
Karamelli Kaymaklı Şeftali Tatlısının Yapılışı:Tost ekmeklerini  yuvarlak bir şekilde kesin. Fırın tepsine dizdiğiniz ekmekleri 180 derecede pişirin. Bir yandan şeftalileri soyun ve ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. Cam fırın kabına dizip, şeftalilerin çukur kısımlarına toz şekerini dökün. Kabuk tarçını üzerine atın. Üzerini yağlı kağıtla kapatın. Önceden ısıtılan 180 derecelik fırında pişirin. Karameli için, toz şekeri tavaya döktükten sonra yarım limonu çatala batırıp şekerin üzerinde gezdirin. Şeker iyice eridikten sonra su ilave edin. Altını kapatın. Fırından çıkan ekmekleri fırın kabına dizin. Üzerine karameli gezdirdikten sonra, üzerlerine şeftalileri dizin. Şeftalilerin çukur kısımlarına kaymak veya dondurma koyarak servis yapabilirsiniz. 

Dondurmali Şeftali Tatlısının Malzemeleri
 • 5 adet şeftali
 • 1,5 çay bardağı şeker
 • 1,5 su bardağı su
 • Dondurma
Dondurmalı Şeftalinin Yapılışı: Şeftalileri soyduktan sonra ikiye kesin. Geniş bir tencereye şeftalileri dizin, suyu ekleyin ve şeftalilerin üzerine şekeri serpin. Tencerenin kapağını kapatıp 6-12 dakika pişirin. Tencerede soğuduktan sonra buzdolabında bekletip dondurmayla servis edin. Üzerine fındık, fıstık serpebilirsiniz.
Afiyet olsun.
]]>
Şeftali Maskesi https://www.seftali.gen.tr/seftali-maskesi.html Tue, 04 Dec 2018 21:35:48 +0000 Şeftali Maskesi, yaz aylarında, evlerimizde sürekli bulunan severek tükettiğimiz fakat faydasını bilmediğimiz bir meyvedir şeftali. Oysa ki şeftalinin yararları da, içerisinde bulunan A vitamini ve potasyum, vücudu özellikle gü Şeftali Maskesi, yaz aylarında, evlerimizde sürekli bulunan severek tükettiğimiz fakat faydasını bilmediğimiz bir meyvedir şeftali. Oysa ki şeftalinin yararları da, içerisinde bulunan A vitamini ve potasyum, vücudu özellikle güçlendiren ve vücutta bulunan toksinleri dışarı atmak için en yararlı olan meyvedir. Şeftali sayesinde cildiniz harika olabilir. Cilt bakımı ve güzellik konusunda akla ilk olarak yığınla para harcanılan kozmetik ürünleri bilinmektedir. Ancak cildin doğallığını ve güzelliğini muhafaza etmek evde hazırlayabileceğiniz şeftali maskesi ile de muhteşem sonuçlar alabilirsiniz.

Şeftali maskesi ile cildinizi beslerken bununla beraber gözenekleri de sıkılaştırarak akne ve sivilce sorunlarını yok edebilirsiniz. Aynı zamanda şeftali maskesi hazırlaması kolay ve pratik olan doğal bakım kürüdür. Şeftali cilt maskesi aynı zamanda ciltte kırışıklık olumunun engeller ve oluşmuş kırışıklıkların da giderilmesinde yardımcı olur. Şeftali maskesinin yararlarından biri ise, cildi elastikiyet kazandırdığı için hem cildinizin kuruyup kırışmasına engel olur ve doğal güzelliğini muhafaza etmektedir.

Şeftali Maskesi Nasıl Yapılır Yazımızda şeftalinin ve şeftali maskesinin yararlarından söz ettik. Bugüne kadar şeftali maskesi yapanlar ile de görüştük ve aldığımız cevaplar gerçekten çok etkileyici. Akne problemlerinde, sivilce sıkıntılarında ve kırışıklıkların yok edilmesi hususunda  etkilerini gördüklerini söylerler. Şeftali maskesi Suna Dumankaya’ da etkilerini belirterek hayatımızda sadece bir meyve olan şeftaliyi, maske olarak da kullanmamızın önemini söyledi. Şeftali maskesinin en büyük yararı ise evlerimizde bulunan pratik malzemeler ile cilt bakımımızı yapmamıza olanak sağlamaktadır. Yaptığımız şeftali maskesi cildi besler ve  nemi isteyen cildimizi de nemle beslemektedir.  Nem ihtiyacını bütünüyle almış olan ciltte ifade kalınlıkları dediğimiz iki kaç arasındaki çizgiler, alın kısmında meydana gelen çizgiler, göz çevresinde oluşan kaz ayağı denilen inci çizgiler yani kısaca kırışıklıkların oluşumunun önüne geçilir.

Şeftali Maskesi
Şeftali maskesini uygulamak için fazla zaman almaz ve bununla birlikte kokusu ile  çok hoş bir aromaya sahiptir. Bu koku maskeyi uygularken ayrıca aroma terapi de yapmış olmaktadır. Şeftali maskesi için gerekenler; 1 tane şeftali, yarım salatalık ve bir miktar süt. Şeftali maskesinin tarifi ise; şeftalinin kabuklarını  soyulur. Çekirdeğini de atılır Salatalığı iyice yıkanır kabuklarını soymanıza gerek kalmamaktadır. Şeftali ve salatalığı blender  ile püre haline olana kadar karıştırılır. İçine birkaç damla süt eklenir ve karıştırılır. Şeftali maskemiz bu kadar kısa sürede hazırlanmaktadır. Maskeyi cilde sürmeden önce etkisini hemen  görebilmek için cildinizi dezenfekte etmelisiniz. Daha sonra temizlenmiş cilt yüzeyine maske sürülür ve cilt üzerinde 30 dakika bekletilir. Hemen sonra önce ılık su ile daha sonra soğuk su ile cildinizi şoklayarak yıkanır. Bu maskeyi 10 günde bir yaparak etkisini gözlemleyebilirsiniz. 

Günlük Cilt Bakımınız Şeftaliden olarak, cildinize bakım yaparak, cildinizin daha temiz, daha parlak, daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Günlük bakım yaptığınız cildinizde kan dolaşımı da hızlanacağı için cildinizin rengi ve doğallığı ortaya çıkacak, daha hoş bir görünüme sahip olacaksınız. Günlük olarak cildinize uygulayacağınız şeftali kabuğu maskesi, farkını ortaya koyan ve güzelliğinize güzellik katan çok güzel bir maskedir. Şeftalinin kabuklarını soyun ve 2 çay kaşığı yağsız yoğurt ile beraber miksere atın. Püre kıvamına geldikten sonra cildinize krem gibi uygulayarak sürün ve 15 dakika sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın. 
]]>
Rüyada Şeftali Ağacı Görmek https://www.seftali.gen.tr/ruyada-seftali-agaci-gormek.html Wed, 05 Dec 2018 18:17:58 +0000 Rüyada Şeftali Ağacı Görmek, kişinin yaşamış olduğu sağlık sorunları sona ereceğine, hastalığının ilacını bulacağı anlamına ve sorun kalmayarak kişi kendisini eskisi gibi sağlıklı huzurlu mutlu olacaktır. Bu kişin Rüyada Şeftali Ağacı Görmek, kişinin yaşamış olduğu sağlık sorunları sona ereceğine, hastalığının ilacını bulacağı anlamına ve sorun kalmayarak kişi kendisini eskisi gibi sağlıklı huzurlu mutlu olacaktır. Bu kişinin hayata bakış açısını değiştireceği gibi kişinin tekrar eskiden olduğu gibi iş hayatında da devam etmesini sağlamaya da vesile olacaktır. Kişi böylelikle hem ailesine karşı hem de topluma karşı dik duracak maddi ve manevi olarak çekmiş olduğu sıkıntısı son bulacaktır. Rüyada şeftali ağacı görmek, en çok da rüyayı gören kişinin özel hayatında değişim gösteren hayırlı gelişmelere işaret etmektedir. Rüyayı gören kişinin sevdiğine karşılık alması veya karşısına aşık olacağı kişinin çıkmasıyla mutluluğa ulaşacağına, güzel günler yaşayacağına ve onunla bir ömür beraber olacağına, bir yastıkta kocamış olacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin şansının ve kısmetin açılacağı anlamına gelmektedir. Kişi sergilemiş olduğu başarılar sayesinde kendi iş yerine kazandıracağı gibi kendisi de makam ve mevki olarak önemli derecede yükselişe ulaşır. Rüyada şeftali ağacı görmek, esenliğe ve refaha işaret ederken aynı zamanda kişinin rahat edeceği bir yaşantıya işaret etmektedir. Rahatlığa kişiyi mutluluğa erdiren bir rüya olarak yorumlanır ve kişiyi her yönden mutlu olmasını sağlayacak bolluk, bereket içerisinde yaşamını devam ettirecek, her istediğini yapabilecek hale gelecektir. Bunun yanı sıra kişinin kısmetinin açık olduğuna işaret olan bir rüya olarak bilinir. Bu rüyayı gören kişi kısa zaman içerisinde elde edeceği birden fazla hayra ve nimete işaret etmektedir. 

Rüyada şeftali ağacı görmek, rüyayı gören kişinin arzu ve isteklerine kavuşacağı anlamına gelir. Bu rüya gören kişi bekarsa eğer kuracağı huzurlu ve sıcak bir yuvaya işaret eder. Sabretmeniz gerektiğine ve bu sabrın sonunda birçok hayır elde edileceğine işaret etmektedir. Rüyada şeftali ağacı görmek aynı zamanda rüyayı gören kişinin hayallerine, iç dünyasına, hedefine ve dileklerine ulaşacağına işaret eder. Rüya sahibinin bir şeftali bahçesinde şeftali topladığını görmesi de eninde sonunda hayallerine kavuşacağına işaret etmektedir. Rüyada şeftali ağacı görmek evli olmayan bir kişinin şeftali toplaması karşısına hayırlı kısmetler çıkacağına işaret eder. Rüyasında şeftali topladığını gören ve topladığı şeftaliyi yiyen kişi evlilik hayatında aşk hayatında huzur ve aşk içinde geçecektir, ağız tadı bozulmayacaktır. Bu kişi hem maddi hemde manevi olarak huzura ulaşacak olan kişilerdir. Rüyada şeftali ağacı görmek, bu rüyayı gören kişi zorlukların sonrasında kavuştuğu beceriye, ümitsizlikten sonra beklediği mala, umudunu kestikten sonra ümit etmiş olduğu beceriye, sıkıntılara göğüs gererek ulaşacağı nimete manasına gelmektedir.

Rüyada Şeftali Ağacı Görmek

Bir başka deyişle ise rüyada şeftali ağacı görmek, sıkıntılara göğüs gererek elde ettiği daha bol kazanca, yardım alarak hak edilen refaha kavuşacağına, anlayışlı genç yabancıya, uğraşlarının sonunda düşlediği refaha, sıkıntıya düşerek istediği daha sağlıklı bir yaşantıya, zorlanarak istediği daha iyi bir hayata anlamına gelir. Rüyada ağaçtan şeftali toplamak olumlu şekliyle, sıkıntı sonrasında hak edilen güce, sıkıntı çekilerek gözlediği huzura, yenilgiden sonra gözlenen daha çok kazanca, zahmet çekerek istediği ferahlığa, çektiği sıkıntıların ardından meyvesini alarak özlediği daha sağlıklı bir yaşantıya, sıkıntıya düşerek kavuştuğu itibara şeklinde tabir olunmaktadır. Rüyayı gören kişi zorluklara göğüs gererek kazanılan varlığa, başarısızlıktan sonra hak etmiş olduğu müjdeye, uğraşlarının sonunda hak ettiği temiz kazanca, cefa çektikten sonra beklenen ticari kazanca, çekilen cefadan sonra ulaştığı ferahlığa anlamına gelmektedir. Özel hayatta ağız tadının olacağına ve huzura işaret etmesinin yanında, sıkıntılı günlerin ardından gelecek olan esenliğe ve güzel günlere de işaret eder. Rüyada şeftali ağa]]> Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar https://www.seftali.gen.tr/seftali-lekesi-nasil-cikar.html Thu, 06 Dec 2018 04:14:10 +0000 Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar, Şeftali yaz ayının en çok seçilen ve en çok sevilen meyvelerinden biri olmaktadır. Fakat annelerin en çok korktuğu durum ise şeftali yendiği zaman üşte damlatılması ve damlayan o lekenin ç Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar, Şeftali yaz ayının en çok seçilen ve en çok sevilen meyvelerinden biri olmaktadır. Fakat annelerin en çok korktuğu durum ise şeftali yendiği zaman üşte damlatılması ve damlayan o lekenin çıkmaması olmaktadır. Bu nedenle sevilse de korkarak tüketilmektedir. Ancak vitamin deposu olan bu meyve hiç sınır koyulmadan çocuklara yedirilmelidir. Ancak yaz aylarının sık karşılaşılan lekesi şeftali olup zorlu lekelerden birisidir. Şeftali sağlıklı bir meyve olmaktadır ancak lekesi de bir o kadar zorlu olmaktadır. Şeftali yendiği zaman elbiselerin üzerine damlaması sonucunda ise kıyafetlerde felaket şekilde lekelere yol açmaktadır.

Fakat şeftali lekesi nasıl çıkar dediğimizde yaşlılarımızın ilk cevabı oldukça basit bir yöntem olmaktadır. Kısaca sıcak su kullanın deniliyor. Sıcak su kullanılması lekenin kalıcı oluşunun oranını biraz daha olsun düşürmektedir. Daha sonraki uygulama ise  tuz ve limonu karıştırılarak leke iyice ovulmalıdır. Sonrasında ise bir de leke karbonat ile iyice ovulmalıdır. Bunları tek tek uyguladıktan sonra leke kalıcı olmaktan çıkmış olur ve izi kalmamaktadır. Fakat denedikten sonra gitmedi diye korkan çok kişiye uğramış olunmaktadır. Ancak gitmedi diye korkulmamalıdır çünkü kalıcı bir leke olmayıp makine ile yıkaması sonucu hiç bir iz kalmadığı görülür. Ancak yedi değilde kurumuş ve çıkmayan bir leke var ise ona da çözüm olan durumları uygulamak gerekmektedir. Yani kurumuş olan lekeye limon suyu, sirke ve amonyağın karışımını uygulayarak lekeyi ovup sıcak su ile durulandığı zaman leke çıkmış olmaktadır. Birde bunun yanı sıra oldukça basit yöntemler ile lekenin çıkarılması bulunmaktadır. Tuz ile lekenin çıkarılması ve sodalı deterjanla çıkarılması da hem pratik hemde basit bir yöntemdir.

Şeftali Lekesi Nasıl Çıkar

Şeftali lekesi tuz ile temizleme:

Şeftali nemli bir meyve olduğundan dolayı lekelenen yeri .ok çok kısa sürede dağılması durumu oluşmaktadır. Bu bulunan nemin lekeli bölgeden çıkartılması için en uygun yöntem tuz kullanımı olmaktadır. Tuzun şeftali lekesi olan bölgeye döküp biraz bastırılması gerekmektedir ve bu şekilde tuz kısa zamanda şeftalinin nemini emmektedir. Nemi alınmış olan şeftali izi, lekelediği bölgeden büyük miktarda giderilmiş olur. Tuz ile birlikte çözünen leke, elde veya çamaşır makinesinde yıkanarak tamamen temizlenmiş olur. Bunun yanı sıra birde sodalı deterjan ile temizleme durumu olmaktadır.

Şeftali lekesini sodalı deterjan ile temizleme:

Şeftali lekesi olan bölge bir gece boyunca sodalı deterjan ve ılık su karışımının içerisinde bekletilmelidir. Sonraki gün bekletilmiş olan suyu değiştirilerek tekrardan ılık su ve sodalı deterjan karıştırılarak beklemeye alınır. Lekeli olan bölgeyi bu karışımın içerisinde birkaç dakika çitilenerek yıkamalıdır. Ardından iyice su ile durulanarak kurutulur. Fakat bu yöntem çoğunlukla şeftali lekesinin hafif ve uzun zaman bekletilmediği durumlarda işe yaramaktadır. Uzun zaman bekleyen ve bulunduğu yerde kuruyarak sertleşen şeftali lekesinin tek başına yıkanarak temizlenmesi çok mümkün olmamaktadır. Uzun süreli şeftali lekeleri için temizleme malzemeleri olarak çamaşır suyu önerilmektedir. Bir veya iki gece boyunca çamaşır sulu olan bir su karışımında bekletilen lekeli bölge sodalı deterjan ile yıkanarak tam olarak temizlenmektedir. Renkli ve sentetik kıyafetten şeftali lekesi çıkarma: Sabunlu suyla şeftali lekesi olan kıyafeti yıkayın leke çıkacaktır. Hala şeftali lekesi çıkmadıysa sıcak suyun içerisine limon ilave edin ve suyun içerinde biraz bekleterek tekrardan yıkayın. Bir başka yöntem de, 90 derecelik bir bardak alkolü bir bardak suyu karıştırın ve lekeyi bu karışımla silin. Şeftali lekesi çıkınca bol suyla durulayıp kurutarak asın. 

]]> Şeftali Ağacı https://www.seftali.gen.tr/seftali-agaci.html Thu, 06 Dec 2018 05:19:29 +0000 Şeftali Ağacı; gülgiller familyasından olan şeftali bir yaz meyvesidir. Dünya' ya Çin den yayıldığı düşünülmektedir. Ilıman iklimi seven yaklaşık olarak 30-40 yıl arasında yaşayabilen bir bitkidir. Türkiye' de en çok Bu Şeftali Ağacı;
gülgiller familyasından olan şeftali bir yaz meyvesidir. Dünya' ya Çin den yayıldığı düşünülmektedir. Ilıman iklimi seven yaklaşık olarak 30-40 yıl arasında yaşayabilen bir bitkidir. Türkiye' de en çok Bursa dolayları ile Akdeniz Bölgesinde yetiştirilebilmektedir.Meyvesi taze olarak tüket ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra sıkılarak meyve suyu da yapılmakta dır. Şeftalinin içerisinde  bol miktarda C vitamininin yanı sıra  A ve B vitamini de bulunmaktadır. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin olan şeftali ayrıca demir ve sodyum açısından da zengindir. Sindirim sistemi üzerinde  etkili olduğu bilinen şeftali bağırsakların çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırarak  kabızlığı önlemektedir. Bağırsak kurtlarını engel olan şeftali   var olan bağırsak kurtlarının da atılımını sağlamaktadır. İdrar yolları enfeksiyonlarının kısa süreli basit  tedavisinde  faydalı olup idrar yollarını temizlemektedir. İdrar yollarında ve böbreklerde bulunan kum ve taşın vücuttan atılmasına yardımcı olup, kanda biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak kanı temizlemektedir.

Şeftali Ağacı
Şeftali Ağacı; çok sayı da bulunan yaprakları ağacı örtmektedir. Sapında 2-5 adet kadar bal özü bezi bulunmaktadır. Kenarları dişli, yeşil renkli ve ok ucu biçimlidir. İlkbaharda erkenden ve yaprağından önce açan pembe renkli çiçekleri yabani güle benzemektedir. Çeşitlerine göre Haziran'dan Eylül ayına kadar olgunlaşan şeftali meyvelerinin pek çok çeşidi  bulunmaktadır. Türkiye'de yaklaşık olarak 64 çeşit vardır. Şeftali bahçeleri, genellikle yaşlı fidanlardan kurulmaktadır. Ekim zamanı genellikle sonbahar mevsiminde yapılmaktadır. Kışı sert geçen yerlerde fidan dikimi ilkbahar da yapılmaktadır.
]]> Rüyada Şeftali Yemek https://www.seftali.gen.tr/ruyada-seftali-yemek.html Thu, 06 Dec 2018 22:20:30 +0000 Rüyada Şeftali Yemek, güce, kudrete ve öz güven sahibi olmaya vesile olacak güzel, önemli ve büyük işler yapılacağına, başarıdan başarıya adım atarak zaferden zafere koşmaya, kısmet almaya, şans ve baht açıklığı Rüyada Şeftali Yemek, güce, kudrete ve öz güven sahibi olmaya vesile olacak güzel, önemli ve büyük işler yapılacağına, başarıdan başarıya adım atarak zaferden zafere koşmaya, kısmet almaya, şans ve baht açıklığına, dilekleri gerçekleştirme olanağı bulmaya rivayet etmektedir. Bu rüyayı gören kişinin işinin gücünün rast gideceğine, attığı hayırlı adımların kendisini mutluluğa ulaştıracağına işaret eder. Rüyada şeftali yemek, farklı şekillerde tabir edilmektedir. Rüyada görülen şeftali iyi olarak yorumlanmaz. Hastalık anlamına gelmektedir ve rüyayı gören kişinin bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşacağına tabir eder. Bunun yanı sıra rüyayı görenin dini yok saymaya, her şeyi boşlamaya, secde etmeyi unuttuğuna yorulur. Hak yolundan gidileceğine, hayır işlerin yapılacağına, dinde ve ahlakta güzelliğe yorumlanır, ilim ve irfan sahibi olunacağına, takva sahibi olmaya işaret etmektedir. Rüyada şeftali yemek, her zaman iyi olarak yorumlanmaz. Rüya sahibinin hayatında bazı sıkıntılar oluşacağına ve zorluklar meydana geleceğine, kişinin zor günlerden geçeceğine delalet etmektedir. Bir yandan da rüyayı gören kişinin kendini dünya işlerine adadığına, eğlenceye verdiğine, zevke çok kaptırdığı anlamına gelmektedir. Rüyada şeftali yemek, malın ve paranın ziyan olması, rüyayı gören kişinin maddi zarara uğrayacağına ve kazancından olmasına işaret etmektedir. Bazen de hayırsız olan paranın veya malın elden kayıp gitmesine yorulmakta. Verilmeyen zekata işaret eder. Büyük maddi bir kazancın elde edileceğine yorumlanmaktadır.

Rüyada Şeftali Yemek
Rüyada şeftali yemek, büyük bir işin üstesinden gelineceğine işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin vicdanının temiz olduğuna işaret etmektedir. Rüyada şeftali yemek, ihtiyaca, kıtlık ve dar geçime delalet etmektedir. Fakirliğe işaret etmektedir. Rüyayı gören kişinin sıkıntıya düşeceğine anlam çıkarır. Rüyada şeftali yemek, rüya tabiri fark etmiş olduğunuz gibi kısa ve öz olarak anlamlandırılmış. Fakat rüya tabirlerinde unutulmaması gereken en önemli husus rüyanızda gördüğünüz diğer nesne ve eylemlerin açıklamasına bakarak bunların hepsini bir araya getirerek anlam oluşturmaktır. Bunun için mutlaka görülen rüyanın iyi yorumlanması gerekir. Dikkat edilmesi gereken başka önemli bir husus da rüyanızı bir bütün olarak görerek ona göre değerlendirmeye çalışmanız olacaktır. Rüyalar her zaman size ilerisi için bilgi vermek amacında olmayabilir, günlük hayatınızda üzerine düşündüğünüz konularla ilgili rüyalar görmeniz doğal olarak rüyalara dönüşür. Bazen de rüyalar çok karmaşık ve anlam verilemesi bir o kadar güç olmaktadır. Bu durumlarda rüya tabirinden faydalanıldığında ve rüyayı yorumlarken dikkat etmeniz gereken husus iyimser olarak görülen rüyayı yorumlamak olacaktır.  Bir rüyayı tabir etmek yani yorumlamak gerçekten de zordur. 

Rüyada şeftali yemek, bir kişiden yardım isteyerek elde edilecek olan kazanca, uğraşarak gözlenen galibiyete, umut kesilen bir beklenti sonrasında elde ettiği iyi bir geleceğe, zorlukların sonrasında hak edilen paraya işaret etmektedir. Olumsuz şekliyle tabir edilen rüya ise rüyada şeftali yemek, zorluklarla mücadele ederek hak edilen mala işaret eder, çekilen zorlukların sonunda istenilen sevince işaret eder, uğraş vererek istediği nimete, uğraşarak kavuşulan daha iyi kazanca, zorlukla birlikte hak edilen mal varlığına, sıkıntılara göğüs gererek hayalini kurduğu hayra işaret eder. Rüyada şeftali yemek, olumlu anlamda ise meşakkatle kazanılacak olan mala, zorlanarak ulaşılan huzura, cefa çekilerek hasret duyulan huzura, cefa çekerek ümit edilen refaha, uğraş vererek hasret duyulan kazanca, zamanla hayali kurulan beceriye ulaşılacağı anlamı taşır. Rüyada şeftali yemek, yeni zaman yorumcularına göre ise zorlukla hasret duyulan huzura, çektiği zorlukların meyvesini alarak beklediği hayra, art niyetli bir kişiyle karşılaşacağına, zorlanarak kazandığı rahatlığa ve ü]]> Şeftali Konservesi https://www.seftali.gen.tr/seftali-konservesi.html Fri, 07 Dec 2018 17:53:22 +0000 Şeftali Konservesi, Bir önceki yazımızda da şeftali konservesi yaptığımdan söz etmiş birde mükemmel bir tart  tarifi vermiştim. Bugün ise şeftali konservesi yapımından söz etmek istiyorum. Fakat ilk önce genel kon

Şeftali Konservesi, Bir önceki yazımızda da şeftali konservesi yaptığımdan söz etmiş birde mükemmel bir tart  tarifi vermiştim. Bugün ise şeftali konservesi yapımından söz etmek istiyorum. Fakat ilk önce genel konserve yapımın dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli noktadan söz edeceğim. Konservenin yapılacağı kavanozların sterilizasyonu sağlanmalıdır. (Kapaklar ve şişeler 10 dakika kadar kaynar suda kaynatılmalıdır). Sebze ve meyvelerin çürük olmaması ve hasar bulunmaması gerekir.

Konserve yapılacak olan yiyecek kavanozlara konulduğu zaman ağız bölgelerinin 1 parmak kadar boşluk kalacak biçimde doldurulmalıdır. Derin bir tencerenin içerisine ızgara veya tel nihaleler konularak, kavanozların kıpırdamaması ve birbirlerine değerek kırılmaması  sağlanmalıdır. Ağzı kapatılan kavanozlar (1 lt lik) düdüklü tencerede pastörize yapılacak ise  kavanozlar yarıya kadar suyla, normal tencerede pastörize yapılacak ise  kavanozu geçecek kadar su konularak 20 dakika patsörizasyon yapılmalıdır. 500 milim olan kavanozlar 25 dakika kadar kaynatılmalıdır. Konserveler yapılmasının ardından, serin, kuru ve ışıksız bir yerde muhavaza edilmelidir. Bir kaç noktayı belirlenmesinin ardından sıra şeftali konservesi yapımına geldi. Biraz yapımı oyalayıcı fakat kışın şeftali yemeye değer.

Malzemeler
 • 5 adet sert, olmuş şeftali.
 • 2 adet kadar  500 milimlik cam kavanoz.
 • 1 su bardağı kadar şeker.
 • 2 su bardağı kadar su.
 • 1 çay kaşığı kadar tuz.
 • 1 çay kaşığı kadar sirke
Yapılışı

Cam kavanozlar boş iken sıcak suda 10 dakika kadar kaynatılır ve konserve sona erene kadar  suda bırakılır. Şeftaliler yıkanır. Kabuklarının  kolay bir şekilde soyulması için, bir tencerede su kaynatılır, şeftaliler bütün bir şekilde 2 yada 3 dk bu suda bekledildikten sonra çıkartılır ve ayrı bir kapta hazırlanan soğuk suyun içerisine atılır. Bütün şeftalilerin kabuğu soyulur. Ortadan ikiye kesilir. En ortasında bulunan kırmızı  kızım hafif bir şekilde oyularak temizlenir ve istenilen şekillerde doğranır.

Şeftali Konservesi
Yine ayrı bir kaba 2 litre su konur ve içerisine tuz ve sirke konularak karıştırılır. Doğranan şeftaliler bu  karışımın içerisine konulur. Bu olay meyvelerin kararmaması için gereklidir. 2 yada 3 dakika tuzlusu da bekletilen şeftaliler bir süzgece konularak suyu süzdürülür. Derin bir tencereye, şeker ve su  konularak konserve şurubu kaynatılır. Kaynamasının ardından şeftaliler içerisine atılır ve 5 dk daha kaynatılır. Sterilize yapılmış kavanozlara 1 parmak  boşluk kalacak biçimde şurubu ile birlikte paylaştırılır. Sıkı bir şekilde kavanozların kapakları  kapatılır. İçine dolan hava kabarcıkları sivri uçlu bir alet yardımı ile  alınır.

Pastörize yapmak için, düdüklü tencerede yapılacaksa kavanozların yarısına kadar su  doldurularak, normal tencerede yapılacaksa kavanozları geçecek şekilde su doldurularak 25 dakika kadar kaynatılmalıdır. Serin, kuru ve ışıksız bir ortamda saklanır. 


]]>
Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı https://www.seftali.gen.tr/seftali-yaprak-kivircikligi.html Sat, 08 Dec 2018 12:08:48 +0000 Şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftali ağaçlarındaki en önemli fungal yani mantar hastalığıdır. Taphrina deformans, klok olarak ta bilinir. Genellikle şeftali ağacının yapraklarında ve genç sürgünlerinde etkili olur. Nadi Şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftali ağaçlarındaki en önemli fungal yani mantar hastalığıdır. Taphrina deformans, klok olarak ta bilinir. Genellikle şeftali ağacının yapraklarında ve genç sürgünlerinde etkili olur. Nadiren meyvelerde ve çiçeklerde hasarlanmaya neden olur. İlk belirtiler ilkbahar mevsiminde başlar. Bu belirtiler arasında yaprakların kıvırcıklaşması tipik özelliktir. Yapraklarda şiddetli bir şekilde deforme başlar, renkleri açık yeşilde, sarı, kırmızı ya da mora kadar değişir. Kalınlaşır, gevrek bir hal alır, büzüşür ve kıvırcıklaşır. Bazı yapraklarda beyazımsı bir tabaka meydana gelir. Giderek yapraklar kahverengiye döner ve dökülür. Meyveler siğilimsi bir hal alarak, çatlar.

Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığı

Bu hastalık şeftali yetiştirilen yerlerde görülmektedir. Genç yaprakları etkilediğinden, yapraklarda klorofil bozulmasına yol açar. Sarı ya da beyazımsı renge neden olur. İlkbahardan yaz ortasına kadar etkili olabilir. Yaprak dokusunu derinlemesine bozar. Yapraklarda büzülmeye ve spiral gibi bükülmeye neden olur. Bu durum yaprakların büyümesine engel olur ve kurutur. Hastalığın geç başlaması halinde de, belirtiler genç yaprakların üzerinde olur ve büyüyemezler. Genç sürgünler giderek kalınlaşır ve eğilir. Kloklu yaprak buketleri meydana gelir. Gözlerin patlaması sırasında enfeksiyon olursa, dal normal gelişimini sürdüremez, büzüşmüş yaprak buketleri oluşur. 

Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı
Meyvelerdeki bozulma gelişigüzel şekilde meyvenin bir bölümünde sarı ya da kırmızı renkli şişkinliklerin oluşmasıyla meydana gelir. Bu bölgeler giderek irileşir, daha koyulaşır. Zamanla tümörlü yerler çatlar ve şeftali çekirdek evine kadar yarılır.

Şeftali yaprak kıvırcıklığı ekonomik bakımdan oldukça önemlidir. Çok şiddetli olursa yaprakların hepsi dökülür. Ardından uyanan yapraklarda zayıf olur. Bu gelecek yılda oluşacak meyve gözlerini engeller ya da azaltır. Meyveler henüz olgunlaşmadan dökülür. Enfeksiyonun meyveyi etkilemesi halinde, renk ve tad değişikliği olur. Bu şeftalinin ekonomik değerini düşürür. Çok özel durumlarda şeftali ağacının tamamen kuruması da söz konusu olabilir. Bu nedenle ilaçlama tomurcukların kabarmaya başladığı zamanda, tomurcukların üzerine gelecek şekilde uygun koşullarda yapılmalıdır.
]]>
Şeftali Kaç Kalori https://www.seftali.gen.tr/seftali-kac-kalori.html Sat, 08 Dec 2018 12:28:59 +0000 Şeftali kaç kalori, Yaz aylarının en sevilen ve en çok tüketilen meyvesi olan şeftalinin faydaları oldukça çoktur. Zaten sıcak yaz aylarında vücutta ter atarak kaybettiğimiz sıvı miktarını, şeftalinin bol suyu ile kar Şeftali kaç kalori, Yaz aylarının en sevilen ve en çok tüketilen meyvesi olan şeftalinin faydaları oldukça çoktur. Zaten sıcak yaz aylarında vücutta ter atarak kaybettiğimiz sıvı miktarını, şeftalinin bol suyu ile karşılayarak en baştaki faydasını söylemiş oluruz. Dünya'da ilk defa Çin'de yetiştirilmeye başlanan şeftali buradan bütün dünyaya dağılmıştır. Ülkemiz de en çok Bursa civarı başta olmak üzere, Marmara bölgesinde daha çok olmak üzere ve Akdeniz illerinde de yetişen bu meyve gülgiller ailesindendir. İçinde zengin bulunan A, B ve C, vitaminleri  ve zengin mineral yapısı bakımından insan sağlığı için tam bir şifa deposudur. Bol sulu olan bu meyve, marmelat, komposto, meyve suyu ve reçel olarak ta, mutfaklarımızda ki yerini almaktadır. Ancak mevsimi geldiğinde, meyve olarak tüketmek, en mantıklı ve daha sağlıklı olmaktadır. Şeftali üç çeşit olarak yetişmektedir. Tüysüz, yarma ve et şeftali şekilde yetiştirilir. 

Şeftali, kalori bakımından oldukça düşük olup, sağlığımıza verdiği besin değerleri ile enerjisi yüksektir. 100 gram şeftali 38 kalori içermektedir. Bu kalori oranı çoğu meyveye göre oldukça çok düşüktür. Hatta içeriğinde besin lifleri olduğundan dolayı, çoğu diyetisyenin diyet listelerinde yer almaktadır. Şeker oranının büyük kısmını fruktoz ve glikoz oluşturduğundan dolayı kilo aldırmaz.

100 Gram Şeftalinin Besin Değerleri
 • Su: 88.88 gram
 • Enerji: 39 kalori
 • Protein: 0.92 gram
 • Toplam yağ: 0.26 gram
 • Kül: 0.44 gram
 • Karbonhidrat: 9.54 gram
 • Diyet lifi: 1.6 gram
 • Toplam şeker: 8.38gram

100 Gram Şeftalinin Mineral Değerleri

 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir: 0.24 mg
 • Magnezyum: 10 mg
 • Fosfor: 22 mg
 • Potasyum: 195 mg
 • Çinko: 0.18 mg
 • Bakır: 0.08 mg
 • Mangan: 0.07 mg
 • Selenyum: 0.2µg

100 Gram Şeftalinin Vitamin Değerleri

 • C vitamini: 6.7 mg
 • Tiamin: 0.025 mg
 • Riboflavin: 0.032 mg
 • Niasin: 0.82 mg
 • Pantotonik asit: 0.055 mg
 • B6 vitamini: 0.07 mg
 • Toplam folat: 5 µg
 • Toplam kolin: 6.1 mg
 • A vitamini RAM: 17 µg
 • A vitamini IU: 327 IU
 • Lutein: 93 µg
 • K vitamini: 2.7 µg

100 Gram Şeftalinin Yağ Değerleri

 • Toplam doymamış yağ asitleri: 0.017gram
 • Tekli doymamış yağ asitleri: 0.068 gram
 • Çoklu doymamış yağ asitleri: 0.087 gram
 • Kolesterol: 0 mg
Şeftali Kaç Kalori

Şeftalinin insan sağlığını da oldukça faydası vardır.  Özellikle halk arasında sindirim sistemine son derece fayda sağlar. Hazmı kolaylaştırdığı için böbrek taşı oluşumunu engeller ve düşmesine fayda da sağlar. Basur sıkıntısına iyi gelir. Doğal bir idrar söktürücüdür. Vücutta oluşan toksinleri atmada fayda sağlar. Şeftalinin bir diğer faydası da ağız kokusu oluşumunu engeller ve olan ağız kokusunu da yok eder. Kansere karşı mücadelede antioksidanlar ile etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarında sağlığa faydası vardır. Düşük kalori içerdiği için kilo aldırmaz ve bu nedenle kilo ile mücadele edenler için ideal bir meyvedir. Şeftalinin cildi parlatıcı olması sebebi ile insanı güzelleştirir. Şeftaliyi tüketirken de kabuğunu soymamak daha iyidir. Çünkü kabuğunda ayrı bir şifa vardır.

]]>
Tüysüz Şeftali https://www.seftali.gen.tr/tuysuz-seftali.html Sun, 09 Dec 2018 07:04:37 +0000 Tüysüz şeftali ana vatanı Çin olduğu düşünülmektedir. Tüysüz şeftali dünyaya da buradan yayıldığı tahmin edilir. Bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesi olan tüysüz şeftali gülgiller familyasından olan bir meyvedir. Esk Tüysüz şeftali ana vatanı Çin olduğu düşünülmektedir. Tüysüz şeftali dünyaya da buradan yayıldığı tahmin edilir. Bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesi olan tüysüz şeftali gülgiller familyasından olan bir meyvedir. Eski çağlarda şeftali Çin’de uzun yaşamanın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak bilinmekteydi. Ortalama olarak ömrü 30 yıl olan şeftali ağacı 2 metreyle 2,5 metre uzunlukta olup ılıman iklimlerde yetişir. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde ve Bursa ilinde üretimi yapılır. Dünya genelinde Türkiye şeftali üretiminde ülkeler arasında 6. sırada yer alır. Tüysüz şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A vitamini ve B vitamini içermektedir. Magnezyum minerali, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan tüysüz şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir.

Tüysüz Şeftali Sağlığa Faydaları

Sindirim sisteminde etkili olduğu bilinen tüysüz şeftali bağırsakların çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önlemektedir. Bağırsak kurtlarını engellemekte ve var olan bağırsak kurtlarının bağırsaklardan atılmasını sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının kısa sürede tedavi edilmesinde faydalı olmaktadır ve idrar yollarında etkili temizleme gerçekleştirir. İdrar yollarından ve böbreklerde ki kum ve taşların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Kanda biriken toksinlerin vücuttan atılmasına olanak sağlar ve kanı temizler.

Tüysüz Şeftali
 • Tüysüz Şeftali Sindirim Sistemine Faydası: Tüysüz şeftali içerisinde bulunan bileşenler sayesinde böbreklerin çalışmasına ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemesiyle hazmı kolaylaştırmaktadır. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorunları için birebir etki oluşturur. Böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasına olanak sağlar aynı zamanda böbrekte taş ve kum oluşumunu önlemesi konusunda etkili olmaktadır.
 • Tüysüz Şeftali Kanser Hastalığında Faydası: Tüysüz şeftali bioflavonoid ve  özellikle de karotenoid açısından zengin olan bir meyvedir. Tüysüz şeftali hücrelerin hasar görerek kanserin yayılmasını engeller. Bunun yanı sıra tüysüz şeftali tüketimi ağız sağlığının korunmasına olanak sağlar.
 • Tüysüz Şeftali kalp Sağlığı İçin Faydası: Tüysüz şeftali kalp sağlığı için çok önemli olan potasyum ve lif içerir. Tüysüz şeftali içerisinde bulunan lifler kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve bundan dolayı kalp sağlığına olumlu olarak fayda sağlar.
 • Tüysüz Şeftali İyi Bir Antioksidandır: Tüysüz şeftali antioksidanlar açısından iyi bir besin kaynağı olarak bilinir. Özellikle de güneş ışığına maruz kaldığınızda oluşan serbest radikaller karşı bünyeyi korur. Zararlı güneş ışınlarının etkisini en aza indirir. Bunun haricinde antioksidanlar vücudu diğer farklı hastalıklara karşı da korumaktadır.
 • Tüysüz Şeftali Dokulara Faydası: Tüysüz şeftalinin içerisinde bulunan C vitamini dokuların sağlığı için hayati önem taşır. Bunun haricinde dokularda meydana gelen travma sonrasında süreçte dokuların hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Şeftalinin içermiş olduğu askorbik asit bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kıkırdak ve kemikleri onarmada yardımcıdır.
 • Tüysüz Şeftali Sindirim Sistemine Faydaları: Tüysüz şeftali, kabızlık problemine karşı iyi gelmektedir. Zengin miktarda potasyum içeriğinden dolayı metabolizmadaki pH dengesini arttırır ve bu dengeyi sağlıklı bir seviyede tutar. Bunun yanı sıra karbonhidrat sindirimine yardımcı olmaktadır.
 • Tüysüz Şeftali Kilo Vermede Faydası: Tüysüz şeftali kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Düşük kalorili bir meyve çeşidi olduğundan dolayı fazla kalori içermez. 100 gram şeftalide sadece 44 kalori vardır. Bunun haricinde tok tutma özelliği sağlar.
 • Tüysüz Şeftali Kemik Sağlığına Faydası: Aşırı miktarda A vitamini]]> Şeftali Çeşitleri https://www.seftali.gen.tr/seftali-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 14:19:25 +0000 Şeftali Çeşitleri; Şeftali çeşitleri, genel olarak bahar ayının gelmesi ile birlikte yaz aylarının vazgeçilmezi ve herkes tarafından sevilen lezzetli meyve türleridir. Şeftali çeşitlerinden önce belirtmek gerekirse şeftali a Şeftali Çeşitleri; Şeftali çeşitleri, genel olarak bahar ayının gelmesi ile birlikte yaz aylarının vazgeçilmezi ve herkes tarafından sevilen lezzetli meyve türleridir. Şeftali çeşitlerinden önce belirtmek gerekirse şeftali ağaçları çeşitleri ne olursa olsun çok güçlü ve verimli bir ağaç türüdür. Şeftali ağaçlarının oldukça verimli olmasından dolayı ve hasat zamanlarının uzun bir süreye yayıldığından dolayı aynı zamanda şeftali ağacı yetiştiricilerine de oldukça ekonomi olarak katkısı mevcuttur. Ülkemizde Bursa ili birlikte özdeşleşmiş şeftalinin bir çok çeşitleri mevcuttur. Ve diğer ağaç türlerine göre her bir şeftali çeşitlerinin ise hasat zamanı ve olgunlaşma süreçleri farklı olduğundan dolayı genel olarak şeftali yetiştiricileri bir çeşit yerine farklı çeşitleri bir arada yetiştirerek uzun süreçli kar elde edebilmektedirler. Bizde sizler için şeftali çeşitlerini ayrı başlık altında kısaca açıklayacak olursak;

  Şeftali Çeşitleri Blake; Şeftali çeşitleri arasında ülkemizde en yaygın olan şeftali türüdür. Genel yapısı olarak ise iç kısımı sarımsı ve oldukça sulu bir şeftali çeşididir. Dış kabuğu ise sarımsı renginin üzerinde serpiştirilmiş şekilde kırmızı renklidir. Şeftali çeşitleri arasında en verimli olan Blake şeftali çeşidi ülkemizde yaygın olarak yetiştirildiği bölgeler ise Güney Doğu Anadolu bölgesi, Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Olgunlaşma sürece ve hasat zamanı ise Temmuz ayının ortaları ile sonları arasında olgunlaşarak hasat zamanı oluşur.

  Şeftali Çeşitleri Cardinal; genel yapısı olarak diğer çeşitlerine nazaran yarı dik ve eğik olan çeşitidir. Şeftali çeşitlerinden Cardinal ise basık yapısı ile birlikte kabuğu diğer şeftali çeşitlerine göre daha ince ve çok sulu olmayan şeftali çeşididir. Verimlilik bakımından ise Blake gibi çok verimli olmasa da orta düzeyde verimlidir. Aynı şekilde içi sarımsı ve çekirdeğine bağlı olan cardinal çok sulu olmamasına karşın lezzetlidir. Ülkemizde ise genel olarak Ege ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmesi uygun görülmüştür. Olgunlaşma süreci ise Temmuz ayı başlangıcı ile birlikte olgunlaşması tamamlanmaktadır. Ve ilerleyen günlerde hasata gelmektedir.

  Şeftali Çeşitleri
  Şeftali Çeşitleri Cresthaven; ağaç yapısı olarak eğik ve güçlü ağaç çeşitidir. Genel olarak meyve şekli ise oldukça iri ve sulu bir çeşittir. Aynı zamanda çekirdeği kabuğundan bağımsız ve kabuğu ince bir şeftali çeşididir. Olgunlaşma süreci ise Temmuz ayı sonuna doğru olgunlaşarak hasat zamanı oluşur. Ülkemizde ise elverişli olan bölgeler ise Marmara bölgesi ve Ege bölgesinde yetiştirilebilir.

  Şeftali Çeşitleri Elegant Lady; ağaç çeşidi yapısı olarak oldukça güçlü ve dikine gelişen çokça verimli bir ağaç türüdür. Meyve yapısı olarak ise, hem iri yapıda hemde iri yapısına rağmen nakliyet ve darbeler karşı oldukça dayanaklı bir kabuğa sahiptir. Meyveleri oldukça sulu ve iç kısımı sarımsı olan Elegant Lady inin çekirdeği etinden bağımsızdır. Ülkemizde ise yetiştirilmesi için en uygun ortamı ise Marmara ve Ege bölgeleri yetiştirilmesi için oldukça müsaittir.

  Şeftali Çeşitleri Spring Lady; ağaç yapısı olarak oldukça güçlü ve diğer şeftali çeşitlerinden farklı olarak yayvan bir şekilde oluşmaktadır. Meyve yapısı olarak ise oldukça iri yapılı ve aynı zamanda darbelere dayanaklı olması ile birlikte diğer bir özelliği raf ömrü yani saklama sürecine de dayanaklı bir şeftali türüdür. Spring Lady dış kabuğu çok fazla kalın olmaması ile birlikte aynı zamanda sarımsı ve kırmızımsı bir renk karışımı ile oluşmaktadır. Spring Lady oldukça verimli ve sulu olmasından dolayı uzmanlar tarafından ülkemizde yetiştiriciliği artılması ve yaygınlaşması önerilmektedir. Genel olarak ülkemizde yetiştiriciliği uygun alanlar ise Ege Marmara ve Akdeniz bölgelerin de yetiştirilebilir. Olgunlaşma süreci ise temmuz ayının ortaları gibi olgunlaşmasını tamam]]> Şeftali Çekirdeği https://www.seftali.gen.tr/seftali-cekirdegi.html Sun, 09 Dec 2018 21:16:23 +0000 Şeftali Çekirdeği, Şeftali yaz mevsiminin en çok sevilen ve en çok tüketilen meyvesi olmaktadır. Hem sağlık açısından hem de güzellik açısından tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Oldukça çok faydaları olan bu meyve sadece Şeftali Çekirdeği, Şeftali yaz mevsiminin en çok sevilen ve en çok tüketilen meyvesi olmaktadır. Hem sağlık açısından hem de güzellik açısından tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Oldukça çok faydaları olan bu meyve sadece kendisi ile değil çekirdeği ile de faydalar sağlamaktadır. Günümüzde ise genel de şeftali çekirdeği tekrar dikilerek agicinin oluşması gözlemlenir. Şeftali çekirdeği günümüzde en çok kabuğu yakıt olarak kullanılmakta olup ayrıca bazı fiziksel işlemlerden geçerek çekirdeğin içerisindeki tanecik hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Şeftali çekirdeğinin kabuğu yakacak olarak kül oluşturma oranı az ve kükürt oranı düşük bir temiz enerji kaynağı olmaktadır. Fırınlarda, seralarda, hamamlarda, kalorifer sistemlerinde, tavuk çiftliklerinde, evde aobalarda kullanılabilen alternatif bir enerji kaynağı türüdür. Şeftali çekirdeği gibi ürünler biyokütle olarak adlandırılan sıvı ve gaz yakıtların yanı sıra tutulan yenilenebilir bir enerji kaynağı olup küresel ısınma, kirlilik, doğal kaynakların azalması gibi sebeplerden dolayı tavsiye edilip oldukça da tutulmaktadır. Ancak taze olan şeftali çekirdeği çok bekletilmeden tekrardan toprağa bırakılma durumunda yeni fidanların oluşabileceğini göstermektedir.

  Şeftali Çekirdeği

  Şeftali çekirdeği
  diğer yakıtlarla karşılaştırıldığı zaman oldukça düşük maliyetli olup, yüksek ısı vermekte ve yenilenebilir oluşunun yanı sıra çevreye dost bir yakıt olması ile şeftali çekirdeği yakılmasının endüstriye getireceği yararlar oldukça fazla olmakta ve çevre sağlığını da korumaktadır. Şeftali çekirdeği ek olarak kullanılabilecek enerji kaynağı olarak  kalorisi yüksek is ve kül oranı düşük bir yakıt türü olduğundan herkesin tercihi arasında olmaktadır. Ayrıca hem maddi açıdan oldukça hesaplı olan şeftali çekirdeği kışın kişilerin içini rahatlatmaktadır.
   Dünyada enerji ihtiyacı ve nüfus artışı ekonomik gelişimlere paralel olarak da artış göstermektedir. Ancak artan bu enerji ihtiyacını karşılamakta olan enerji üretimi ve çevre kirliliği yönetmeliklerini karşılayacak uygun enerji kullanımı, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan şeftali çekirdeği kullanımını çok önemli bir duruma sunmaktadır.  Bunun yanı sıra şeftali çekirdeğini üretici fabrikalar yağ olarak meydana getirerek makyaj, sabun ve şampuan ürünlerine katarak oldukça fayda sağlamaktadır. Şeftali meyvesinin çekirdeğinden soğuk presleme yöntemi ile yağ elde edilmektedir. Şeftali çekirdeği yağı açık sarı renkli ve hemen hemen kokusuz olmaktadır. Şeftali boron, betakaroten ve C vitamini içerir. Betakaroten A vitamininin yapı taşıdır. Bu nedenle de şeftali çekirdeği yağı kullanılması hem güzellik verir hemde sağlık açısından oldukça etkili olur.
  ]]>
  Şeftali Kompostosu https://www.seftali.gen.tr/seftali-kompostosu.html Mon, 10 Dec 2018 11:10:54 +0000 Şeftali Kompostosu, şeftalinin ana özünden oluşur ve kendi kadar kompostosu da gerçekten lezzeti olarak birebir aynı şekildedir. Şeftali kompostosu genel olarak konsantre olarak kullanılması ön görülse de gerçek lezzeti ile kıy Şeftali Kompostosu, şeftalinin ana özünden oluşur ve kendi kadar kompostosu da gerçekten lezzeti olarak birebir aynı şekildedir. Şeftali kompostosu genel olarak konsantre olarak kullanılması ön görülse de gerçek lezzeti ile kıyaslanması gerçekten aynı şekilde eşitliğe sahip değildir. Şeftali kompostosu genel olarak evde, iş yerinde veya okulda kullanılması pratik çözüm olarak düşünülmüştür. Gerçekten meyvenin kendine özgü lezzeti bulunsa da gerçek lezzet ile kıyaslanamaz fakat günümüzde insanlar pratik ve hızlı çözüm istediklerinden bu tür konsantre meyve kompostunu kullanmaktadır. Bizler nasıl olsa bu tür meyvenin tadını bilsek de bunu Avrupa'da pek fazla öneren seçenekler bulunmaktadır. Günümüzde artık bizler buna benzer meyve kompostosu bulmaktayız. Ve bu tür kompostolar artık hayatımızın bir parçası olarak nitelendirildi. Bizler bu tür kompostoları kullanmasak da artık insanlar bunu tercih etmekte ısrarcılar bizlerin gerçek meyvenin tadı ile vazgeçmesi uzun yıllar önce bunların başlamasıyla bitmedi. Fakat insanlar bunu istediklerini açıkça belirtiyor.

  Şeftali Kompostosu
  İnsan sağlığı açısından pek fazla iyi olarak gözükmese de uzmanların bunları kullanılmasında bir sakınca yok demesi insanları bunun dahada cezbetmesi demek anlamını taşıyor. Bizler hayatımıza komposto olarak kullanmakla geçinirken artık bir çok insanda bunun doğal olması için mücadele vermektedir. Bizlerin bu kompostoları kullanmaları gerçek bir lezzet ile sadece birleşmesi değil özünün kullanılması gibi gösterilmesi gerçekten üzücü bir durum artık insanların biraz daha fazla bilgilendirilmesi gerek bu konularda kompostolar gerçeklik ile aynı lezzetin tadını verse de genel olarak hiçbir komposto gerçek ile birebir aynı olamaz. Gerçek anlamı ile kompostonun birleştirilmesine karşı olan düşüncemizi haykırıyor ve söylüyoruz. Komposto ile aynı değil gerçek lezzetler ve kompostoların bizim hayatımızda ne kadar çok yer alması bizim dengelerimizi dahada sarsacaktır. Çocuklarımıza ve gerçek çevremize bakarak biraz daha fazla doğallığın lezzetinden uzak kalmadan kompostoları da hayatımızdan yavaş yavaş çıkartmalıyız .
  ]]>
  Şeftali Kabız Yaparmı https://www.seftali.gen.tr/seftali-kabiz-yaparmi.html Mon, 10 Dec 2018 23:59:02 +0000 Şeftali Kabız Yaparmı, şeftali kabızlık etkisi oluşturmasının tersine kabızlığı gidermesidir. Vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarı atılmasına olanak sağlayan bu harika meyve su açısından, madensel tuzlar ve şeker Şeftali Kabız Yaparmı, şeftali kabızlık etkisi oluşturmasının tersine kabızlığı gidermesidir. Vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarı atılmasına olanak sağlayan bu harika meyve su açısından, madensel tuzlar ve şeker açısından çok zengindir. Şeftalinin en büyük özelliği kadifemsi kabuğu. Fakat bu tüylü kabuktan hoşlanmayan kişiler için nektarın adı verilen tüysüz türü de olmaktadır. Şeftali ağacı yaklaşık olarak 3-5 metre boyuna ulaşır. Şeftalinin ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. Şeftali İran'a, sonra da Anadolu’ya ve Avrupa'ya yayılmıştır. Şeftali satın alındığında özellikle kokulu olanını seçmek gerekmektedir. Olgunlaşmış olduğunu yumuşaklığından kolayca anlamalısınız. Olgunlaşmamış bir şeftali 1-2 gün folyo içersinde saklarsanız olgunlaşmasını sağlarsınız. Alış veriş esnasında şeftaliyi en son almak ezilme tehlikesini en aza indirecektir. Şeftali idrar söktürücü özelliği vardır. Bu meyve hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarına temizleme sağlar. Basur memelerinden doğan şikayetleri gidermektedir. Safra kesesi ve böbrekler için oldukça faydalı olmaktadır. Şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A vitamini ve B vitamini içermektedir. Magnezyum minerali, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir. Şeftalinin en iyi bilinen özelliklerinden bir tanesi kabızlık oluşumunu önlemesidir. 

  Şeftali kabızlık oluşumunun aksine kabızlığı giderek sizi kabızlıktan kurtarır. Bu etkisinin haricinde birçok faydası olmaktadır. Kısaca şeftali faydalarını belirtmek gerekirse; Şeftali çiçekleri kabızlığı giderir ve bağırsak solucanlarını düşürmektedir. Sindirim sisteminde etkili olduğu bilinen şeftali bağırsakların çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak kurtlarını engellemekte ve var olan bağırsak kurtlarının bağırsaklardan atılmasını sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının kısa sürede tedavi edilmesinde faydalı olmaktadır ve idrar yollarında etkili temizleme gerçekleştirir. İdrar yollarından ve böbreklerde ki kum ve taşların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Kanda biriken toksinlerin vücuttan atılmasına olanak sağlar ve kanı temizler. Şeftali içerisinde bulunan bileşenler sayesinde böbreklerin çalışmasına ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemesiyle hazmı kolaylaştırmaktadır. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorunları için birebir etki oluşturur. Böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasına olanak sağlar aynı zamanda böbrekte taş ve kum oluşumunu önlemesi konusunda etkili olmaktadır. Şeftali kalp sağlığı için çok önemli olan potasyum ve lif içerir. Şeftali içerisinde bulunan lifler kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve bundan dolayı kalp sağlığına olumlu olarak fayda sağlar. 

  Şeftali Kabız Yaparmı
  Şeftali antioksidanlar açısından iyi bir besin kaynağı olarak bilinir. Özellikle de güneş ışığına maruz kaldığınızda oluşan serbest radikaller karşı bünyeyi korur. Zararlı güneş ışınlarının etkisini en aza indirir. Bunun haricinde antioksidanlar vücudu diğer farklı hastalıklara karşı da korumaktadır. Şeftalinin içerisinde bulunan C vitamini dokuların sağlığı için hayati önem taşır. Bunun haricinde dokularda meydana gelen travma sonrasında süreçte dokuların hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Şeftalinin içermiş olduğu bazı maddeler bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kıkırdak ve kemikleri onarmada yardımcıdır. Şeftali, kabızlık problemine karşı iyi gelmektedir. Zengin miktarda potasyum içeriğinden dolayı metabolizmadaki pH dengesini arttırır ve bu dengeyi sağlıklı bir seviyede tutar. Bunun yanı sıra karbonhidrat sindirimine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir besin kaynağı olarak görülür. Düşük kalorili bir meyve çeşidi olduğundan dolayı fazla kalori içermez. 100 gram şeftalide sadece 44 kalori vardır. Bunun haricinde tok tutma öze]]>